SEBALÁSKA: OČISTITE SVOJ VNÚTORNÝ DIAMANT POD VRSTVOU ŠPINY

Sebaláska je úkaz, ktorý je nám všetkým daný už v momente, keď prvýkrát otvoríme oči do tohto sveta. Je to prirodzený, ľudský jav, začlenený hlboko do našej podstaty. Avšak, ako prechádzame životom, sme často vystavovaní vplyvom a situáciám, ktoré nás postupne od tohto prirodzeného javu odcudzujú. Je to trochu ako keby sme v sebe niesli malý, cenný poklad. Predstavte si, že v hĺbke vášho srdca sa skrýva blyštivý diamant.

V priebehu nášho života sa však nad týmto diamantom naakumuluje toľko prachu a špiny, že si na jeho existenciu už ani nepamätáme. Možno sme ho vtedy, keď sme boli malí, obdivovali a chránili, ale ako sme starli, postupne sme naň úplne zabudli. A tak tam ten diamant leží, zapadnutý pod vrstvami prachu a špiny, ktoré nám život postupne nadelil.

Sebaláska je proces, ktorý nám umožňuje tento prach očistiť. Je to proces hľadania cesty k tomuto zapadnutému pokladu, ktorý sme tak dlho zanedbávali. Je to cesta do seba, cesta plná sebapoznania a sebaakceptácie.

Prvým krokom na tejto ceste je pochopenie seba samého. „Poznaj sám seba“, je staroveké príslovie, ktoré je kľúčové pre tento proces. Sebaláska je totiž neoddeliteľná od sebapoznania. Musíme sa poznať, aby sme sa mohli milovať. Stráviť čas sami so sebou, pýtať sa, kto sme, čo chceme, čo nás robí šťastnými. Musíme si poctivo odpovedať na tieto otázky a byť pripravení na to, že odpovede nemusia byť vždy príjemné.

Na ceste k sebaláske, ktorá je komplexným a nekonečným procesom, nás čaká mnoho zastávok, mnoho úskalí, ale aj mnoho radosti. Druhým krokom na tejto neuveriteľnej ceste, plnej objavov a premeny, je sebaakceptácia. Tento krok je špeciálny a jedinečný, pretože nás učí prijať nás samých vo všetkej našej komplexite.

Keď sme sa naučili skutočne poznávať seba samých, keď sme si odkryli všetky vrstvy našej osobnosti a identifikovali naše silné aj slabé stránky, nastáva čas na akceptáciu. Tento krok môže byť náročný, ale je nevyhnutný pre pokračovanie na ceste k sebaláske. Akceptácia znamená, že musíme prijať seba samých takých, akí skutočne sme.

Akceptácia znamená zastaviť sa a hľadieť na seba bez súdenia, bez predsudkov. Znamená to vziať do úvahy všetky svoje slabosti, všetky tie časti seba, ktoré nás frustrujú alebo nás robia neistými, a prijať ich. Nemusíme sa snažiť zmeniť všetko, čo nás robí zraniteľnými. Tieto slabosti sú súčasťou nás, súčasťou toho, kým sme, a každá z nich nám pridáva jedinečný podtón, ktorý formuje našu osobnosť.

Akceptácia neznamená len prijímať svoje slabosti. Znamená to tiež prijať svoje silné stránky, svoje talenty a schopnosti. Veľmi často sa stáva, že svoje silné stránky prehliadame alebo ich podceňujeme. Môže sa to stať z mnohých dôvodov – možno z obavy, že by sme pôsobili arogantne alebo z obavy, že by sme neuspeli. Ak chceme pokračovať na ceste k sebaláske, musíme prijať aj tieto silné stránky a nesnažiť sa ich skrývať.

Tretí a záverečný krok je sebamilovanie. To je stav, kedy nás preplní láska k sebe samému. Kedy si uvedomíme svoju hodnotu a dôležitosť. Kedy si poviete, že ste jedineční a neopakovateľní, že máte právo byť šťastní a milovaní. Kedy si uvedomíte, že ste sami sebe najdôležitejší a začnete sa o seba starať tak, ako by ste sa starali o svoje dieťa.

Sebamilovanie nie je len o sebectve, ale o tom, ako sa dokážeme postaviť k sebe. Ako sa dokážeme postaviť k vlastnej existencii a prijať ju v plnej svojej kráse a dokonalosti. Sebamilovanie je stav, kedy je naše vnútorné ja naplnené láskou, kedy sa preplníme láskou k sebe samému.

V tomto stave začíname uvažovať o sebe inak, pozitívnejšie. Začíname si uvedomovať, že máme svoju hodnotu a dôležitosť. Začíname si uvedomovať, že nie sme len obyčajná osoba, ktorá je tu náhodou. Máme svoje miesto na tomto svete a máme právo tu byť.

Pri sebamilovaní si poviete: “Som jedinečný a neopakovateľný.” Uvedomíte si, že vaše vlastnosti, schopnosti, výzvy a úspechy vás robia jedinečným. Že máte právo byť šťastní a milovaní. Že ste si sami sebe najdôležitejší a začnete sa o seba starať tak, ako by ste sa starali o svoje dieťa.

Tento proces sebamilovania je ako objavenie skrytého pokladu. Je to cesta, na ktorej objavíme ten blyštivý diamant v našom srdci. Je to pekná cesta, ale nie je ľahká. Prach a špina, ktoré sa nahromadili na našom diamante počas rokov, je ťažké odstrániť. Ale my sme silní a odhodlaní, a tak sa nám podarí očistiť náš diamant a nechať ho znova žiariť.

Taký je proces sebalásky. Je to náročné, ale zároveň krásne. Je to cesta, ktorou si väčšina z nás praje prejsť. A my sme na tom rovnako. Môžeme ju prejsť, ak sa rozhodneme cestovať tou správnou cestou. Môžeme ju prejsť, ak sa rozhodneme milovať seba samých. A my sa tak rozhodneme. Pretože si to zaslúžime, pretože sme hodnotní.

Titulná fotografia: pexels.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
UZOL ZA UZLOM K JEDINEČNÝM UMELECKÝM DIELAM. VYTVORTE SI SVOJU VLASTNÚ DEKORÁCIU Z MAKRAMÉ

UZOL ZA UZLOM K JEDINEČNÝM UMELECKÝM DIELAM. VYTVORTE SI SVOJU VLASTNÚ DEKORÁCIU Z MAKRAMÉ

Keď sa ponoríme do hlbín sveta makramé, uvidíme množstvo uzlov a vlákien, ktoré

Next
DAVOVÁ PSYCHÓZA: KEĎ DAV NADOBÚDA VLASTNÝ ŽIVOT

DAVOVÁ PSYCHÓZA: KEĎ DAV NADOBÚDA VLASTNÝ ŽIVOT

Poznáte ten pocit, keď sa niekto začne smiať a smeje sa hlasno a od srdca, až sa

You May Also Like