REČ TELA: NIELEN SLOVAMI ĽUDIA HOVORIA

Celý život nás sprevádza komunikácia s druhými ľuďmi. Stretávame sa s ňou deň čo deň a dá sa povedať, že ak urobíme dobrý dojem na tých správnych ľudí, máme napoly vyhraté. Či už organizujeme oslavu, sme na ňu pozvaní alebo ide o bežný styk s ostatnými, určite chceme kladne zapôsobiť. Neustále premýšľame, aké slová zvoliť, aby boli tými najvhodnejšími, a aby neurazili náš náprotivok. Niekedy sa ale nestačíme diviť, keď vytúžený dojem nie je taký, aký by sme si predstavovali, aj keď sme nič nevhodné nepovedali. Často je pravda taká, že nezlyhala reč úst, ale reč nášho tela.

Uvádzame teda niekoľko pravidiel, ktoré vám môžu pomôcť ovládať reč vášho tela, a tým sa lepšie zapísať u ostatných. Pokúste sa urobiť na ľudí práve taký dojem, aký by ste sami chceli.

Iste ste už počuli o sile prvého dojmu. To, že sa o dôležitosti počiatkov konverzácie toľko hovorí, nie je náhoda. Prvé sekundy rozhovoru sú naozaj najdôležitejšie, a vy by ste sa s nimi mali naučiť hospodáriť a snažiť sa ich čo najlepšie zužitkovať. Ak zapôsobíte hneď na začiatku, budú pre vás nasledujúce okamihy oveľa ľahšie.

STISK RUKY

Spoločenská etiketa nás nabáda podať druhému ruku. Ale verte či nie, už počas tohto úkonu môžete napáchať peknú neplechu. Podanie ruky a lá zľaknutá ryba pôsobí veľmi nepekne. Zo všetkého najdôležitejší je stisk ruky. Samozrejme, ruku nášho partnera nerozpučíme, stisk musí byť rázny, ale nesmie spôsobiť bolesť. Ak sa pýtate, prečo je obyčajné podanie ruky také dôležité, tak vedzte, že si druhý o vás rýchlo aj podvedome urobí náležitý obrázok. „Zľaknutá ryba“ vypovedá o človeku nesebavedomom a slabom, zatiaľ čo pevný stisk je vizitkou zdravo sebavedomého človeka.

ÚSMEV

Po podaní ruky je na rade úsmev. Na ten nezabúdajte! Používajte však úsmev, ktorý je pre danú situáciu vhodný. Nevhodný úsmev môže vyvolať rovnako negatívny dojem ako jeho absencia.

SILA POHĽADU

Iste si často hovoríte, kam s očami. Kam uprieť váš pohľad, aby to druhému nebolo nepríjemné a vy ste nepôsobili dojmom, že vás tento spoločník vôbec nezaujíma? Počuli ste o letmom povytiahnutí obočia? Pozorujte ostatných a určite si tento signál všimnete. Používajte toto ľahké gesto a ak ho váš spoločník urobí, opätujte ho. Teda ak nechcete signalizovať nepriateľský postoj. Ak sa dostanete do situácie, kedy je vzájomný pohľad oboch veľmi dlhý, je na mieste na chvíľu odvrátiť zrak. Nikdy ho však neodvracajte smerom nadol alebo nahor, ale iba do strany. Ak sklopíte pohľad, znamená to, že sa hanbíte a ak prevrátite oči, je to vyložená neslušnosť, pretože značí opovrhnutie.

TIP: Na začiatku konverzácie neupierajte pohľad na druhého dlhšie ako tri sekundy, očný kontakt pravidelne prerušujte.

KAM S RUKAMI?

Ruky hrajú v gestikulácii dôležitú úlohu. Vykonávate nimi veľkú časť gest. Rozhodujúce je, v akej výške ich udržiavate. Všetky gestá, ktoré sa odohrávajú pod úrovňou pásu, pôsobia na druhých negatívne. Naopak ak držíte ruky nad úrovňou pásu, je celkový dojem pozitívny alebo minimálne neutrálny.

Okrem výšky je tiež dôležitá istota rúk. Schované ruky, napríklad vo vreckách alebo za chrbtom, neveštia nič dobré. Protistrana získa pocit, že sa jej chcete vzdialiť, že nestojíte o jej spoločnosť a konverzáciu s vami rýchlo ukončí. Kým ruky, ktoré priateľsky gestikulujú, vytvárajú ten správny dojem. Ale pozor! Prílišná alebo nevhodná gestikulácia tiež nie je žiaduca. Ruky pokiaľ možno neprekrižujte na prsiach. Ak to robíte, tak neúmyselne zastávate nepriateľský postoj. Najlepšie je držať ramená zvisle s telom, uvoľnene a nenútene. To je ich správna východisková pozícia. Ak ste neistí a vaše ruky sa samy „schovávajú“ do vreciek alebo robia podobné husárske kúsky, skúste v nich niečo držať. Niečo malé, čo na druhých nebude pôsobiť zvláštne, ale vám to pomôže získať žiadanú istotu. Takým pomocníkom môže byť aj obyčajné pero.

TIP: Ak chcete urobiť dojem na neformálnej narodeninovej oslave a neviete, čo s rukami, pero do ruky sa veľmi nehodí. Ak je oslava formálnejšia, dámy zachráni malá kabelka do ruky a pánov pohárik dobrého vína.

CELKOVÉ DRŽANIE TELA A VZDIALENOSŤ

Pravidlom číslo jeden a zároveň prvým krôčikom k vášmu konverzačnému úspechu je správne zaujatý postoj. Ak sa orientujeme smerom k adresátovi našich slov tým, že sa k nemu natočíme a jednou nohou vkročíme smerom k nemu, získa dojem, že o konverzáciu s ním máme naozaj záujem. Svoj záujem ale v žiadnom prípade nevyjadrujeme príliš tesnou vzdialenosťou. Narušenie osobnej zóny adresáta vyvolá nežiaducu neistotu. Na otázku, akú vzdialenosť teda máte zaujať, je odpoveď rôzna a záleží na tom, aký je váš vzťah k adresátovi. Klasická proxemika odlišuje štyri vzdialenosti. Nás asi najviac budú zaujímať prvé dve. V osobnej zóne by sa náš odstup mal pohybovať od 60 cm do jedného metra. Ak sme s druhým človekom nadviazali vrúcnejší vzťah, môžeme sa posunúť do intímnej zóny, ktorá je odstupom od tridsať do šesťdesiat centimetrov.

TIP: Ešte jedna zaujímavosť, ktorá nám prináša odlišný postoj pri konverzácii so ženou alebo mužom. Ak hovoríte s mužom, nestojte k nemu čelom. Najprv stojte mierne bokom a potom sa presúvajte do pozície čelnej. U žien je toto pravidlo obrátené. Teda najprv zaujmite čelnú pozíciu a až potom pozíciu bočnú.

VHODNÝ DARČEK NA NEFORMÁLNU OSLAVU

Ak ste boli pozvaní na narodeninovú oslavu, nezabudnite, že aj ten najlepší dojem pokazí, ak zabudnete na darček. Kvetina žene a vkusný darček je tradícia, ktorú nemusíme pripomínať. Typ darčeka zvoľte podľa vzťahu k oslávencovi. Dobrí priatelia, ktorí sa poznajú, to majú o niečo ľahšie. Často môžu voliť darčeky vtipnejšie, osobitejšie. S vtipom to ale veľmi nepreháňajte, aby ste správne odhadli mieru znesiteľnosti.

ORIGINALITA SA VYPLÁCA: Pridajte k darčeku drobnú party pozornosť, ktorú neskôr oslávencovi venujete a ktorá udrží zábavu v plnom prúde. Skúste nejaký zaujímavý party doplnok. Čo napríklad originálne LED svietiace okuliare alebo vystreľovacie konfety v tvare malých bankoviek?

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
FRIDA KAHLO: FAREBNÝ SVET SMUTNEJ UMELKYNE

FRIDA KAHLO: FAREBNÝ SVET SMUTNEJ UMELKYNE

Život pravdepodobne najznámejšej Mexičanky vo veľkej miere poznačili osobné

Next
BEN & JERRY’S: PRÍBEH FENOMENÁLNEJ ZMRZLINY Z VERMONTU

BEN & JERRY’S: PRÍBEH FENOMENÁLNEJ ZMRZLINY Z VERMONTU

V lete roku 1978 si dvaja priatelia, Ben Cohen a Jerry Greenfield, otvorili

You May Also Like