STREET ART AKO HLAS GENERÁCIE: AKO SA STALO MESTSKÝM JAZYKOM A PREČO SI ZASLÚŽI VÁŠ REŠPEKT

Keď sa prechádzate po uliciach veľkomesta, možno aj vaše oči neustále priťahujú k farebným a zaujímavým obrazom na stenách budov, mostov či schodov. Tieto diela sú výkrikmi duše ich tvorcov, ktorí sa rozhodli zdieľať svoje myšlienky, názory a emócie s okolitým svetom. Áno, hovoríme o street arte – forme umenia, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou mestského života a kultúry.

Street art je viac než len náhodné maľby na stenách. Je to spôsob, akým umelci komunikujú so spoločnosťou a ako spoločnosť komunikuje sama so sebou. Je to jazyk, ktorým sa dajú vyjadriť názory na politiku, sociálne problémy, ľudské práva či životné prostredie. Ako taký si zaslúži rešpekt a uznanie.

Jedným z dôvodov, prečo by sme mali rešpektovať street art ako formu kultúrneho vyjadrenia, je jeho schopnosť otvárať diskusie a spájať ľudí. Keď sa pozrieme na dielo, ktoré nás zaujme, často sa zapletieme do konverzácie s inými okoloidúcimi, ktorých zaujalo rovnako. Spoločne sa zamýšľame nad významom obrazu, jeho posolstvom a tým, ako sa to týka nás samotných. Tento spôsob komunikácie je veľmi silný a dokáže prelomiť bariéry medzi ľuďmi rôznych kultúr a spoločenských vrstiev.

Povestný príklad street artu, ktorý otvoril diskusiu o dôležitom sociálnom probléme, je aj dielo britského umelca Banksyho s názvom „hula-hooping girl“. Obraz zobrazuje mladú dievčinu, ktorá si hrá s pneumatikou ako keby bola hula hoopom. Dielo bolo namalované na stene jednej z najchudobnejších oblastí Londýna a poukazovalo na problém chudoby a sociálneho vylúčenia detí v tomto meste. Toto dielo otvorilo oči mnohým ľuďom a prinútilo ich zamyslieť sa nad tým, ako môžu pomôcť zlepšiť situáciu týchto detí.

Zdroj: meer.com

Ďalším dôvodom, prečo by sme mali rešpektovať street art, je jeho schopnosť oživovať a meniť mestské prostredie. Vďaka svojej farebnosti a kreativite dokáže zmeniť šedivé a neosobné ulice na živé a príťažlivé miesta. Mnohé mestá po celom svete už rozpoznali túto hodnotu a začali podporovať street art ako spôsob, ako zatraktívniť  záujem turistov a zlepšiť kvalitu života svojich obyvateľov.

Napokon, street art je aj výrazom osobnej slobody a odvahy. Umelci, ktorí sa rozhodnú svoje diela zverejniť na verejných priestranstvách, často riskujú pokuty či väzenie. Napriek tomu sa neboja vyjadriť svoje názory a emócie, čím inšpirujú ostatných ľudí k tomu, aby sa tiež nebáli hovoriť o tom, čo ich trápi alebo teší.

Vráťme sa teda späť na začiatok – na prechádzku mestom plným street artu. Keď sa budeme pozerať na tieto diela s rešpektom a uznaním, možno objavíme niečo nové o sebe, o našom svete a o ľuďoch, ktorí ho obývajú. A možno nás to inšpiruje k tomu, aby sme aj my prispeli k tejto neustále sa meniacej a rastúcej galérii na uliciach našich miest.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
TERRAFORMOVANIE: AKO ZMENIŤ PLANÉTU NA NOVÝ DOMOV PRE ĽUDSTVO

TERRAFORMOVANIE: AKO ZMENIŤ PLANÉTU NA NOVÝ DOMOV PRE ĽUDSTVO

Keď sa pozrieme na históriu ľudstva, zistíme, že sme vždy boli pútnici, ktorí sa

Next
PREČO SA MODERNÍ UMELCI VRHAJÚ NA ANALÓGOVÚ FOTOGRAFIU? FOTENIE NA FILM PRINÁŠA AUTENTICKOSŤ A HĹBKU DO VÁŠHO UMENIA

PREČO SA MODERNÍ UMELCI VRHAJÚ NA ANALÓGOVÚ FOTOGRAFIU? FOTENIE NA FILM PRINÁŠA AUTENTICKOSŤ A HĹBKU DO VÁŠHO UMENIA

Predstavte si, že ste objavili starý poklad, a to priamo na vašej povale

You May Also Like