VYZNAJTE SA V SPOLOČENSKEJ ETIKETE

Čaká vás dôležitá udalosť, firemné stretnutie či formálna akcia a chcete to prežiť bez spoločenského faux pas? Vedieť aj v bežnom živote, ako sa správať a čo je spoločensky únosné? Po prečítaní našich odporúčaní sa nemôže stať, že budete pôsobiť ako „slon v porceláne“. Ba práve naopak, vy budete ten príjemný spoločník, ktorý vždy vie čo sa sluší a patrí.

VEDIEŤ SA DOBRE PREDSTAVIŤ JE VSTUPNOU BRÁNOU DO DOBREJ SPOLOČNOSTI

Asi všetci vieme, že v spoločnosti majú niektorí ľudia svoje prednostné práva. Tí spoločensky významnejší sú v určitých rolách zvýhodňovaní a je im tým preukazovaná úcta. To platí aj pri predstavovaní. Všeobecne platí, že žena je spoločensky významnejšia než muž, starší človek je významnejší než mladší a nadriadený je významnejší než podriadený. Týmto „vyvoleným“ preukazujeme podľa spoločenských zvyklostí o niečo väčšiu úctu a prispôsobíme tomu aj svoje správanie. Vždy by malo platiť, že spoločensky významnejšia osoba podáva ruku ako prvá. Prvá si sadá a prvá vchádza do dverí. Jedine, kedy prednostné pravidlo neplatí, je pri schádzaní zo schodov a pri vstupe do reštauračných a neznámych priestorov. Tu vchádza prvý muž a zasadí sa tak o väčšie bezpečie prítomnej dámy.

TIPY:

  • Nikdy nevykladajte svoj mobilný telefón na stôl. Vyjadrujete tým väčšiu dôležitosť elektronickému zariadeniu ako stretnutiu samotnému.
  • Ak sedíte na nízkej stoličke alebo gauči, usaďte sa s nohami bokom a neprehadzujte si nohu cez nohu.

DILEMA NAD VÝZNAMNOSŤOU HOSŤA

Niekedy môže nastať dilema, kto je v spoločnosti v tejto chvíli významnejší, či žena, osoba staršia alebo človek vysoko postavený. Väčšinou sa v tejto nerozhodnej chvíli radšej rýchlo orientujeme, aby sme predišli trápnym okamihom a dáme prednosť žene, a to najprv žene významnejšieho partnera. Výnimky môžu nastať len v okamihu, keď sa významnejšia osoba svojej pozície vzdá a dá vám prednosť. Vtedy je strategicky vhodné ju prijať. Zásadne nepodávame ruku v sede a pozeráme sa priamo do očí. Jediný, kto môže pri podaní ruky zostať sedieť je žena.

TIP: Parfum by sa mal používať decentným spôsobom. Ak ho na sebe ešte večer cítite, pravdepodobne ste ním otrávili deň všetkým okolo seba.

PODÁVANIE RÚK BEZ ZBYTOČNÝCH OMYLOV

Pri podaní ruky okrem pravidla, kto ju komu podá prvý, dbáme o to, aby boli ruky čisté, suché a mali primeraný stisk. Ruku nikomu nestískame príliš silno, nepodávame ju ako „zľaknutá ryba“, ale priateľsky stlačíme. Zopakujme si pravidlo, že prvý podáva ruku spoločensky významnejší človek. Ak sa stretnú dva páry podá prvá ruku žena z významného páru ruku žene druhého páru a potom muži. Po tej partnerka muža z menej významného páru ponúkne ruku druhému mužovi a tento významnejší muž nakoniec podá ruku mužovi menej významnému. Nikdy by sa ale nemalo príliš dlho otáľať a premýšľať. Ak predsa len niekto zmení poradie, určite je to lepšie ako trápna chvíľa neistého váhania.

KOMUNIKÁCIA JE NÁSTROJ ÚSPEŠNOSTI

Schopnosť primerane a zaujímavo hovoriť nie je pre väčšinu ľudí jednoduché, ale možno si komunikáciu pomaly a vedome osvojiť. Pre slávnostné príležitosti a vzájomné stretnutia je kontakt a spôsob komunikácie s našimi hosťami veľmi dôležitý. Pri konverzácii by sme nemali viesť dlhé monológy. Skôr takticky pokladáme otázky svojim hosťom a snažíme sa počúvať a vhodne tematicky smerovať obojstranný rozhovor.

VYBERÁME VHODNÚ TÉMU

Každý z prítomných by sa mal dostať k slovu a zámerne by sa mali vyhľadávať témy, ktoré sú všetkým osobám blízke. Vyhýbame sa témam netaktným, nespoločenským, konfliktným a pre prítomné osoby nezrozumiteľným.

STRÁŽIME SVOJE GESTÁ

Pri konverzácii nerobíme príliš veľké a prudké gestá, nehovoríme zbytočne hlasno ani rýchlo a vyhneme sa aj prílišnej žoviálnosti. Napriek tomu by náš rozhovor nemal pôsobiť studeno a upäto. Pri rozhovore si všímame reakcie druhého partnera a podľa toho smerujeme aj samotný rozhovor.

PREJAVME ÚČASŤ AJ SYMPATIE

Snažíme sa pôsobiť príjemne, srdečne, s úsmevom, nie sme strohí ani povýšeneckí. Nikdy sa nesnažme byť za každú cenu stredobodom pozornosti, neskáčme ľuďom do reči a snažme sa vnímať a počúvať názory druhých. Nehádajme sa o bezvýznamných maličkostiach, nehľadajme zdroj konfliktov a nesnažme sa byť za každú cenu v opozícii, a to aj vtedy, keď máme pocit, že zásadne nesúhlasíme. Buďte diplomat a radšej zvoľte inú tému. Ako partner pri spoločenskej konverzácii by ste mali rozhovor usmerniť tak, aby z jeho konečného výsledku mal prítomný partner dobrý pocit.

FORMALITY PRE FORMÁLNE AKCIE

Ak ste dostali pozvanie na formálnu recepciu, banket či koktail snažte sa riadiť danými spoločenskými pravidlami. Nesnažte sa byť zámerne nedochvíľny, aby ste si zaistili istú dávku pozornosti. Toleruje sa meškanie do pätnástich minút.

ČÍM NESKÔR, TÝM SLÁVNOSTNEJŠIE

Doba, kedy sa koná akcia nám predurčuje druh oblečenia a formálnosť konanej akcie. Platí, čím neskôr sa recepcia koná, tým je slávnostnejšia. Obedné stretnutia môžeme absolvovať aj vo svetlom oblečení, naopak večerné si už zaslúži tmavý oblek. Každá recepcia väčšinou začína príhovorom a prípitkom.

AJ OBLEČENIE SIGNALIZUJE NAŠE ZNALOSTI SPOLOČENSKEJ ETIKETY

Ako sa kto dokáže obliecť do istej miery ukazuje na kultivovanosť a osobnosť nositeľa. Oplatí sa orientovať v základných spoločenských normách, ktoré by sa v oblečení mali rešpektovať. Platí, že do obleku nenosíme košeľu s krátkym rukávom. Pre večerné príležitosti volíme jednofarebnú košeľu, ideálna voľba je biela. Cez deň môžeme tolerovať oblek s prúžkami. Košeľu volíme s golierom buď úzkym (tzv. kent) alebo širokým (tzv. žralok).

Pri voľbe kravaty volíme klasické hodvábne kravaty. Vzor starostlivo ladíme s košeľou alebo farbou obleku. Kravatu viažeme tak, aby sa hodila ku zvolenému golieru a svojou dĺžkou zakrývala opasok. Kratší koniec neprestrkávame pod košeľu, ale zasunieme ho pod záložku na vnútornej strane kravaty.

SMOKING JE BLACK TIE

Smoking sa neoblieka pred šiestou hodinou večer a je slávnostnejší ako klasický oblek. Do smokingu nosíme spravidla košeľu so zakrytými gombíky – ak by gombíky boli vidieť, mali by byť ozdobné, napr. perleťové. Pre motýliky, v súvislosti so smokingom, platí jedna dôležitá zásada: Ku smokingu nosíme zásadne čierneho motýlika a od toho je odvodený výraz pre smoking na pozvánkach – black tie. Tento výraz platí pre motýlika a nie pre kravatu. Pokiaľ ide žena ako sprievod muža v smokingu, mala by zvoliť dlhú večernú toaletu.

TIPY:

  • Nikdy slepo nenasledujte módne trendy. Formujte svoj štýl podľa vlastnej osobnosti. Budete sa cítiť oveľa istejšie, ak budete mať oblečené to, v čom sa cítite dobre.
  • Sukňa dámy by nemala byť príliš krátka. Nič nepokazíte, ak si vyberiete klasickú sukňu po kolená, ktorá môže byť dobrou voľbou ako na večeru, tak i na obchodné stretnutie.

OBUV JE SÚČASŤ OBLEČENIA

Topánky sú vždy súčasťou slávnostného oblečenia. Topánky vždy volíme za účelom, ktorý je pre nich vhodný. Športovú obuv zásadne nenosíme v kombinácii so spoločenským oblečením. K spoločenským šatám sa nehodia ani šaty bez podpätkov. Topánky sa často podceňujú. Celkom iste ich musíme udržiavať v úplnej čistote a dobrom stave.

NÁVŠTEVY VIAC ČI MENEJ FORMÁLNE

Ako najlepšie zvládnuť priateľské návštevy je na prvý pohľad vec úplne samozrejmá a jednoduchá. Aj medzi blízkymi priateľmi by sa však určité pravidlá mali rešpektovať. To prvé je, že na návštevu nechodíme bez pozvania a už vôbec nie bez predchádzajúceho ohlásenia.

DETI LEN ZA URČITÝCH PODMIENOK

Ak chceme vziať na návštevu aj svoje deti, malo by sa to vždy dohodnúť s hostiteľom. Optimálne je to v prípade, keď naši hostitelia sami majú deti alebo detskú izbu, kde sa dieťa po dobu návštevy dokáže samo zabaviť. Na významné návštevy nosíme hostiteľke kvety a hostiteľovi napr. fľašu vína.

NEVYZÚVAJME HOSTÍ DO PAPÚČ

Nemalo by byť zvykom vyzúvať hostí do papúč, nie je to spoločensky únosné, aj keď je to v našej krajine trochu aj zvykom. Výnimku však urobíme, ak je daždivé a blatisté počasie.

TIPY:

  • Ak k vám zavítajú hostia, ktorí sú u vás prvýkrát, najprv im spravte malú obhliadku po vašom byte či dome.
  • Ak vám návšteva prinesie nejaké jedlo alebo pitie, uložte ho na stôl tak, aby sa ním ponúkol každý, nenechávajte si ho len pre seba.
  • Keď ste na nejakej oslave alebo inom spoločenskom podujatí, kde je viacero ľudí, no vy nepoznáte všetkých, pri odchode vyhľadajte iba hostiteľov a rozlúčte sa len s nimi.

KONVERZÁCIU UPREDNOSTNÍME PRED DOKONALÝM JEDÁLENSKÝM SERVISOM 

Hostitelia sú braní ako sprievodcovia svojich hostí. Rozhodne nesmú nechať hostí baviť sa bez nich. Nemali by odbiehať a nechať hostí čakať na svoju prítomnosť. Občerstvenie preto volíme také, aby nám jeho príprava a servírovanie nezabralo čas, ktorý musíme venovať svojim hosťom.

Konverzáciu zahajuje hostiteľ a téma hovoru sa odvíja s ohľadom na všetkých účastníkov návštevy. Pamätajme, že návštevu začína hostiteľ, ale ukončuje hosť. Je na ňom, aby sa včas rozlúčil s ohľadom na hostiteľa. Len v prípade, keď hosť naozaj dlho váha, strategickými gestami naznačíme, že by večierok mal pomaly končiť. Nikdy by to však nemalo byť netaktné a voči našim hosťom nemilé.

POZVANIE NA SLÁVNOSTNÚ VEČERU

Niekedy chceme pozvať svojich hostí na ich počesť do reštaurácie na slávnostnú večeru. V tomto prípade hostitelia naplánujú reštauráciu a mali by byť na mieste skôr ako pozvaní hostia. Hostiteľ potom môže predniesť prípitok na počesť pozvaného hosťa.

TIPY:

  • Neovievajte sa v reštaurácii jedálnym lístkom alebo čímkoľvek iným, radšej požiadajte o otvorenie okna.
  • Zaplaťte diskrétne, nemusia všetci poznať obsah vašej peňaženky.
  • Žena si pri stole môže skontrolovať a upraviť svoj rúž. Púder, korektor či špirála majú svoje miesto pri zrkadle na toaletách.
  • Ak si nalievate vodu alebo nápoj z džbánu, nalejte aj ľuďom, ktorí sedia najbližšie k vám.
  • Ak pred sebou máte misu pre viacero osôb, nevyberajte si ten najlepší kúsok. Vezmite si ten, ktorý je k vám najbližšie.
  • Keď dojete polievku, lyžicu nechajte v tanieri a nedávajte ju na stôl. Mohli by ste tým zašpiniť obrus.
  • Ak niekomu poviete „pozývam ťa“ na večeru, znamená to, že za ňu aj platíte. Inak radšej povedzte „poďme do reštaurácie“, aby nevzniklo ďalšie nedorozumenie. V prípade, že muž ponúkne žene, že za ňu účet zaplatí, žena môže súhlasiť.
  • Ľudia veria, že sushi by sa malo jesť iba s paličkami. Etiketa však hovorí, že muži môžu sushi jesť aj rukami, ženy však nie.

DARČEKY PRE OSLÁVENCA I HOSTÍ

Voľte dar úmerný príležitosti aj vzťahu, ktorý k oslávencovi máte. Nie vždy je nezvyčajne veľký dar vhodný. Často môže priviesť do rozpakov ako samotného oslávenca, tak prítomných hostí, ktorí tak štedrí neboli. Navyše by sa oslávenec cítil voči vám veľmi zaviazaný a možno by sa cítil aj zaskočený. Voľte dar, ktorý vystihne životný štýl obdarovaného, ​​jeho koníčky či neobvyklé želanie, ktoré niekedy pred vami prejavil. Skúste byť originálny a vybrať správne to, čo by oslávenca naozaj potešilo. Ak nepoznáte obdarovanú osobu dôkladnejšie a je to napr. váš nadriadený, môžete zvoliť formálnejší darček ako koženú peňaženku, luxusnú písaciu súpravu, kvalitné víno – ak je jeho priaznivcom, kulinársku súpravu a pod.

Pikantéria na záver:

  • Ak nastupujete do auta, „nevkročte” doň. S obomi nohami položenými na zemi si najprv sadnite na kraj sedadla a následne si obe nohy naraz „vtiahnite” do auta.
  • Muž a žena by spolu mali sedieť na zadnom sedadle iba vtedy, ak sa dobre poznajú.

Titulná fotografia: pexels.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
HORŠIA AKO VOJNA: ČO NÁS NAUČILA ŠPANIELSKA CHRÍPKA?

HORŠIA AKO VOJNA: ČO NÁS NAUČILA ŠPANIELSKA CHRÍPKA?

Obete 1

Next
TOTO UBYTOVANIE JE ZÁŽITKOM NA CELÝ ŽIVOT: 5 JEDINEČNÝCH MIEST V EURÓPE

TOTO UBYTOVANIE JE ZÁŽITKOM NA CELÝ ŽIVOT: 5 JEDINEČNÝCH MIEST V EURÓPE

Cestovanie je návykové a zážitky sú jeho súčasťou

You May Also Like