UMENIE AKO INVESTÍCIA: AKO ROZPOZNAŤ SKUTOČNÚ HODNOTU DIELA?

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že hodnota umeleckého diela je relatívna a závisí od mnohých faktorov. Tieto faktory zahŕňajú históriu diela, jeho autora, techniku použitú pri tvorbe, stav zachovania diela, jeho raritu a tiež emocionálnu hodnotu, ktorú dielo predstavuje pre svojho majiteľa alebo obdivovateľa.

Emocionálna hodnota diela je síce ťažko merateľná, ale pre mnohých ľudí je to práve táto hodnota, ktorá robí dielo skutočne cenným. Dielo, ktoré v nás vyvoláva silné emócie, môže mať pre nás osobne veľkú hodnotu, aj keď jeho trhová hodnota nemusí byť vysoká.

AKO ROZPOZNAŤ SKUTOČNÚ HODNOTU DIELA?

1. Autorstvo a proveniencia

Jedným z najdôležitejších faktorov pri určovaní hodnoty umeleckého diela je jeho autorstvo. Dielo známeho a uznávaného umelca bude mať pravdepodobne vyššiu hodnotu ako dielo menej známeho autora. Je však dôležité si uvedomiť, že aj menej známi umelci môžu mať veľký talent a ich diela môžu mať vysokú umeleckú hodnotu. Preto je dôležité nepodceňovať diela neznámych autorov a venovať im rovnakú pozornosť ako dielam známych umelcov.

Okrem toho je dôležitá aj proveniencia diela, teda jeho história a pôvod. Dielo s dokázateľnou a zaujímavou históriou má väčšinou vyššiu hodnotu ako dielo s nejasným pôvodom. Preto je dôležité venovať dielo výskumu proveniencie, aby sme mohli určiť jeho skutočnú hodnotu.

Obraz “Salvator Mundi” od Leonarda da Vinciho bol predaný v roku 2017 za neuveriteľných 450 miliónov dolárov, čo ho robí najdrahším umeleckým dielom na svete. Jeho hodnota spočíva nielen v autorstve samotného da Vinciho, ale aj v jeho zaujímavej proveniencii, ktorá zahŕňa viacerých kráľov a šľachticov.

Zdroj: wikipedia.org

2. Rarita a unikátnosť

Ďalším dôležitým faktorom pri určovaní hodnoty umeleckého diela je jeho rarita a unikátnosť. Dielo, ktoré je jediným svojho druhu alebo je súčasťou limitovanej série, bude mať pravdepodobne vyššiu hodnotu ako dielo, ktorého existuje veľké množstvo kópií. Rarita diela môže byť dôležitým faktorom pre zberateľov a investičnú hodnotu diela.

Socha “L’Homme au doigt” od Alberta Giacomettiho bola predaná v roku 2015 za 141,3 milióna dolárov. Toto dielo je jedným zo šiestich bronzových odlievkov tejto sochy a je považované za jedno z najvýznamnejších diel moderného umenia. Jeho hodnota spočíva nielen v autorstve samotného Giacomettiho, ale aj v jeho rarite a unikátnosti.

Zdroj: tate.org.uk

3. Kvalita a technická zručnosť

Kvalita a technika použitá pri tvorbe diela tiež ovplyvňuje jeho hodnotu. Avšak aj tu platí, že nie vždy je zložitosť techniky rozhodujúcim faktorom, pretože aj jednoduché techniky môžu byť veľmi efektívne a výsledné dielo môže mať veľkú umeleckú hodnotu.

Obraz “Krik” od Edvarda Muncha bol predaný v roku 2012 za 119,9 milióna dolárov. Toto dielo je jedným zo štyroch verzií obrazu a je považované za jedno z najvýznamnejších diel expresionizmu. Jeho hodnota spočíva nielen v autorstve samotného Muncha, ale aj v jeho vynikajúcej kvalite a technickej zručnosti.

Zdroj: smarthistory.org

4. Stav zachovania diela

Stav zachovania diela je ďalším faktorom, ktorý vo veľkej miere ovplyvňuje jeho hodnotu. Dielo v dobrom stave, bez poškodení alebo straty farieb, bude mať väčšinou vyššiu hodnotu ako dielo s viditeľnými poškodeniami. Preto je dôležité dbať na správne skladovanie a údržbu diel, aby si zachovali svoju hodnotu.

Ako sme videli, hodnota umeleckého diela závisí od viacerých faktorov, ako sú autorstvo, proveniencia, rarita, unikátnosť, kvalita a technická zručnosť. Pri hodnotení diela je dôležité brať do úvahy všetky tieto aspekty a informovať sa čo najviac o dielach, ktoré nás zaujímajú. Len tak môžeme rozpoznať skutočnú hodnotu diela a urobiť múdre investičné rozhodnutie.

Na záver uvedieme ešte príklady troch svetových umeleckých diel a ich trhovú alebo investičnú hodnotu. Prvým príkladom je obraz “Mona Lisa” od Leonarda da Vinciho, ktorý je považovaný za jeden z najcennejších obrazov na svete s odhadovanou hodnotou viac ako 800 miliónov dolárov. Druhým príkladom je socha “David” od Michelangela, ktorá má odhadovanú hodnotu približne 200 miliónov dolárov. Tretím príkladom je obraz “Starry Night” od Vincenta van Gogha, ktorý má odhadovanú hodnotu okolo 100 miliónov dolárov.

Titulná fotografia: gallerease.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
ZMIZNUTIE SOMÁLSKYCH PIRÁTOV: AKO MEDZINÁRODNÉ SPOLOČENSTVO ZASTAVILO VLÁDU TERORU!

ZMIZNUTIE SOMÁLSKYCH PIRÁTOV: AKO MEDZINÁRODNÉ SPOLOČENSTVO ZASTAVILO VLÁDU TERORU!

Bolo obdobie, keď somálski piráti boli na vrchole svojej slávy a moci

Next
ZABUDNITE NA BEŽNÉ TURISTICKÉ ATRAKCIE: 5 ÚŽASNÝCH MIEST V GRUZÍNSKU, KTORÉ STE EŠTE NEVIDELI

ZABUDNITE NA BEŽNÉ TURISTICKÉ ATRAKCIE: 5 ÚŽASNÝCH MIEST V GRUZÍNSKU, KTORÉ STE EŠTE NEVIDELI

1

You May Also Like