Významne inšpiratívny a vplyvný človek 20. storočia bol nezabudnuteľný umelec Pablo Picasso, ktorý experimentoval a inovoval umenie skoro 92 rokov svojho života na Zemi. Bol nielen maliarom, ale aj sochárom, grafikom, keramikom či spisovateľom. Jeho tvorba dozrievala od naturalizmu cez kubizmus, surrealizmus a formoval smerovanie moderného a súčasného umenia v priebehu desaťročí. Picasso prežil dve svetové vojny, mal množstvo žien, splodil štyri deti, objavoval sa vo filmoch a písal aj poéziu. Zomrel v roku 1973.
RANÉ OBDOBIE A PLODNÉ ZAČIATKY: 1881 – 1900
Aj keď väčšinu svojho života prežil vo Francúzsku, Picasso bol od narodenia Španielom. Pochádzal z mesta Málaga v španielskej Andalúzii a bol prvorodeným synom pána menom Don José Ruiz y Blasco a jeho matka bola pani María Picasso y López. Bol vychovaný ako katolík, ale v neskoršom veku sa vyhlásil za ateistu. Otec Pabla Picassa bol sám umelcom a živil sa maľovaním vtákov a inej lovnej zveri. Vyučoval tiež hodiny výtvarnej výchovy a takisto bol správcom miestneho múzea. Keď mal chlapec sedem rokov, začal Don José Ruiz y Blasco vyučovať svojho syna v kresbách a olejomaľbách a mladého Pabla považoval za veľmi spôsobilého žiaka. Picasso už v 13 rokoch navštevoval školu výtvarných umení v Barcelone, kde učil jeho otec.
V roku 1897 začal Picasso študovať na madridskej Real Academia de Bellas Artes de San Fernando, ktorá bola v tom čase najlepšou španielskou umeleckou akadémiou. Picasso sa prednáškami na škole až tak netrápil, radšej sa túlal a obdivoval umelecké exponáty v Prade a študoval obrazy Rembrandta, El Greca, Francisca Goyu a Diega Velázqueza.
MAX JACOB A KOMIKSY: 1900 – 1940
V roku 1900 sa Picasso prvýkrát vydal do Paríža, centra európskej umeleckej scény. Zdieľal nocľah s Maxom Jacobom, básnikom a novinárom, ktorý si umelca vzal pod svoje krídla. Obaja žili v úplnej chudobe, niekedy až tak veľmi, že museli páliť umelcove obrazy, aby zostali v teple. Netrvalo dlho a Picasso sa presťahoval do Madridu, kde chvíľku žil. Spolupracoval so svojím priateľom Franciscom Asisom Solerom na literárnom časopise Young Art, kde ilustroval články a tvoril súcitné komiksy najmä pre chudobných. V čase, keď vyšlo prvé číslo, rozvíjajúci sa umelec začal podpisovať svoje umelecké diela „Picasso“, nie svojím obvyklým „Pablo Ruiz y Picasso“.
ANALYTICKÝ KUBIZMUS A MÚZA FERNANDE
V rokoch 1907 až 1912 umelec spolupracoval s maliarom Georgesom Braquom a spoločne začali formovať predstavu kubistického hnutia v umení. Ich obrazy využívajú paletu zemských tónov. Práce zobrazujú dekonštruované objekty so zložitými geometrickými formami. Picassova sedemročná známosť, priateľka Fernande Olivier, figurovala v mnohých umelcových kubistických dielach, napríklad v diele Hlava ženy (Fernande, 1909). Fernande Olivier bola francúzska umelkyňa a modelka, ktorá napísala o začiatkoch umelcovej kariéry z čias parížskej bohémy knihu Picasso a jeho priatelia, kde sa vyjadruje aj k ich vzťahu. Picasso namaľoval viac ako 60 portrétov, ktorým bola predlohou. Ich vzťah bol búrlivý a v roku 1912 sa definitívne rozišli.
FERNANDE OLIVIER (1909)
SYNTETICKÝ KUBIZMUS A PICASSOVE LÁSKY
Táto éra Picassovho života sa tiahla od roku 1912 do roku 1919. Picassove diela pokračovali v kubistickom duchu, ale umelec do niektorých svojich výtvorov vniesol novú formu umenia, koláž. Ľudskú podobu začlenil aj do mnohých kubistických obrazov, ako napríklad Dievča s mandolínou (1910) a Ma Jolie (1911-12). Aj keď množstvo umelcov, ktorých poznal, opustilo Paríž, aby bojovali v prvej svetovej vojne, Picasso strávil vojnové roky vo svojom štúdiu.
V čase, keď sa skončil jeho vzťah s Fernande Olivierovou, zamiloval sa už do inej ženy. S Evou Gouelovou, na maľbe Žena s gitarou z roku 1911, boli spolu až do jej predčasnej smrti na tuberkulózu, ktorá jej život zavŕšila v roku 1915. Picasso sa potom dostal do krátkeho vzťahu s Gaby Depeyre Lespinasse, ktorý trval iba rok. Vzápätí krátko randil s 20-ročnou herečkou Paquerette a Irene Lagut. Po týchto romantických vzplanutiach sa konečne zoznámil so svojou prvou manželkou Olgou Khoklovou, ruskou baletkou, s ktorou sa oženil v roku 1918. O tri roky neskôr sa im narodil syn. Aj keď sa umelec a balerína čoskoro nato odcudzili, Picasso odmietol podpísať Khoklovej rozvod, pretože by jej musel dať polovicu svojho bohatstva. Zostali zosobášení až do roku 1955, kým neumrela.
NEOKLASICIZMUS A SURREALIZMUS
Picassovo umelecké obdobie od roku 1919 do roku 1929 sa vyznačovalo významným posunom v štýle. Po jeho prvej návšteve Talianska a po ukončení prvej svetovej vojny odrážali umelcove obrazy, ako napríklad akvarel Sleeping Peasants (1919), obnovenie poriadku v umení a jeho neoklasicistické umelecké diela ponúkali výrazný kontrast k jeho kubistickým maľbám.
SLEEPING PEASANTS (1919)
Keď sa však francúzske surrealistické hnutie dostalo do povedomia v polovici 20. rokov 20. storočia, Picasso začal svoju náklonnosť k primitivizmu opakovať aj v takých surrealisticky ovplyvnených obrazoch ako Traja tanečníci (1925). V roku 1927 sa 46-ročný umelec stretol s Marie-Therese Walterovou, 17-ročným dievčaťom zo Španielska. Obaja vhupli do vzťahu a Marie-Therese porodila Picassovu dcéru Mayu. Zostali párom až do roku 1936 a bola to ona, kto inšpiroval umelcovu maľbu „Vollard Suite“, ktorá pozostáva zo 100 neoklasicistických leptov dokončených v roku 1937. Picasso sa koncom 30. rokov ujal spolupráce s umelkyňou a fotografkou Dorou Maar. Počas tridsiatich rokov Picassove diela, ako napríklad jeho známa Guernica, jedinečné vyobrazenie španielskej občianskej vojny, odrážali násilie z vojnovej doby. Hrozivý minotaur sa stal ústredným symbolom jeho umenia a nahradil harlekýna z jeho predchádzajúcich rokov.
NESKORŠIE OBDOBIE A NEVERNÍK PICASSO: 1940 – 1973
Počas druhej svetovej vojny zostal Picasso v Paríži pod nemeckou okupáciou, obťažovaný gestapom, zatiaľ čo sa naďalej venoval svojej tvorbe. Niekedy si krátil chvíle písaním poézie a v rozmedzí rokov 1939 a 1959 dokončil viac ako 300 diel. Taktiež vytvoril dve divadelné hry Túžba chytená za chvost a Štyri malé dievčatká.
Po oslobodení Paríža v roku 1944 začal Picasso nový vzťah s oveľa mladšou študentkou umenia Francoise Gilotovou. Spolu mali syna Clauda a dcéru Palomu. Ich vzťah bol odsúdený na zánik ako všetky predošlé Picassove vzťahy, pretože svoje túžby, emócie a vášne nevedel umelec udržať na uzde a bol agresívny a neverný. Film Prežila som Picassa, v hlavnej úlohe s oscarovým Anthonym Hopkinsom, rozpráva príbeh vášnivého milovníka a maliara, ktorý ničí ženy a pripútava si ich k sebe až kým nestretne seberovnú. A tou bola práve Francoise. Alebo príde ešte ďalšia?
FRANCOISE GILOT A PABLO PICASSO (1951)
Počas tejto éry sa zameral na sochárstvo, pričom sa zúčastnil medzinárodnej výstavy vo Filadelfskom múzeu umenia v roku 1949. Následne vytvoril komisionálnu sochu známu ako Chicago Picasso, ktorú venoval mestu USA. V roku 1961, vo veku 79 rokov, sa umelec oženil so svojou druhou a poslednou manželkou, 27-ročnou Jacqueline Roqueovou. Ukázala sa ako jedna z najväčších inšpirácií jeho kariéry. Počas posledných sedemnástich rokov života Picasso vyprodukoval viac ako 70 jej portrétov.
Keď sa jeho život blížil ku koncu, umelec zažil príval tvorivosti. Výsledné umelecké diela boli zmesou jeho predchádzajúcich štýlov a zahŕňali farebné maľby a medené leptanie. Odborníci na umenie neskôr uznali počiatky neoexpresionizmu v Picassových záverečných dielach.
PICASSOV VPLYV NA UMENIE
Ako jeden z najväčších vplyvov na vývoj umenia 20. storočia, Pablo Picasso často miešal rôzne štýly a vytváral úplne nové interpretácie toho, čo videl. Bol hybnou silou vývoja kubizmu a koláž povýšil na úroveň výtvarného umenia.
GUERNICA (1937)
S odvahou a sebavedomím búral prekážky plné konvencií a nemal strach z názorov druhých. Picasso nasledoval svoju víziu, pretože len ona ho viedla v ústrety inováciám a stále k novým a novým nápadom. Inšpiráciou k vytváraniu nespočetných obrazov, sôch a leptov mu tiež bolo neustále hľadanie vášne v mnohých romantických vzťahoch počas celého života. Picasso nie je len človek alebo jeho práca. Picasso je legendou, ba takmer mýtom. Z pohľadu verejnosti je už dávno zosobnením génia v modernom umení. Picasso je idol, jeden z tých vzácnych tvorov pôsobiacich ako nádoba, v ktorej sa sústreďujú rozmanité a často chaotické kultúrne fenomény, ktoré zdanlivo spájajú umelecký život svojho veku do jednej osoby.
15 ZAUJÍMAVOSTÍ O PABLOVI NA ZÁVER
- Celé meno Picassa má 23 slov
Picasso bol pokrstený ako Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso. Meno dostal po rôznych svätcoch a príbuzných. Picasso pochádza od jeho matky menom Maria Picasso y Lopez. Jeho otec sa volal Jose Ruiz Blasco.
- Picassovo prvé slovo: ceruzka
Je to akoby sa Picasso zrodil pre umenie: jeho prvé slovo bolo „piz“, skratka od lápiz, španielskeho slova pre „ceruzku“. Jeho otec Ruiz, umelec a profesor umenia, mu doprial formálne umelecké vzdelanie už v siedmich rokoch. V Pablových 13 rokoch sa Ruiz zaprisahal vzdať maľovania, pretože mal pocit, že ho Pablo prekonal.
- Pablove prvé umelecké diela
V útlom veku, keď mal iba 9 rokov, Picasso dokončil svoj prvý obraz: Le picador, muž jazdiaci na koni v koride. Jeho prvým veľkým „akademickým“ dielom bolo Prvé prijímanie, ktoré obsahuje portrét jeho otca, matky a mladšej sestry, ktorí kľačia pred oltárom. Keď dielo dokončil, mal Picasso 15 rokov.
- Keď sa narodil, pôrodná baba si myslela, že je mŕtvy
Picassova matka mala taký ťažký pôrod a on bol tak slabé dieťa, že keď sa narodil, pôrodná baba si myslela, že je mŕtvy, a tak ho nechala na stole, aby sa mohla postarať o jeho matku. V poslednej chvíli ho zachránil jeho strýko, lekár menom Don Salvador.
- Picasso bol hrozný študent
Nepochybujeme o tom, že Picasso bol geniálny: umelecky mal roky náskok pred svojimi spolužiakmi, ktorí boli od neho všetci o päť až šesť rokov starší. Ale Picasso sa vždy rozčúlil, keď mu prikazovali, čo má robiť, a bol často „po škole“.
„Pretože som bol zlým študentom, vykázali ma do „calaboose“ – holej cely s vybielenými stenami a lavičkou na sedenie. Páčilo sa mi tam, pretože som si vzal skicu a nepretržite kreslil… Mohol som tam zostať navždy a kresliť bez zastavenia. “ – Pablo Picasso
- Picassovo prvé zamestnanie
Picasso svoju prvú umeleckú zmluvu podpísal s obchodníkom s umením práve v Paríži, ktorý súhlasil s tým, že mu bude platiť 150 frankov mesačne (dnes asi 750 USD).
- Ukradol Picasso MONU LISU?
V roku 1911, keď bol z Louvru ukradnutý slávny obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinci, polícia ako podozrivého zatkla Picassovho priateľa, básnika Guillaume Apollinaira. Apollinaire sa však vyjadril, že možným zlodejom mohol byť Picasso, a tak ho policajti priviedli na výsluch. Nič z toho sa však nepotvrdilo. Oboch nakoniec prepustili.
- Picasso vyhlásil: „Paul Cézanne bol môj jediný majster.“
V roku 1943 Pablo Picasso vyjadril umeleckú náklonnosť a verejne prejavil úctu svojmu jedinému pánovi, ktorého považoval za majstra. Bol ním Paul Cézanne.
- Kubizmus: Plný malých kociek
V roku 1909 Picasso a francúzsky umelec Georges Braque založili umelecké hnutie známe ako kubizmus. V skutočnosti to bol francúzsky kritik umenia Louis Vauxcelles, ktorý prvý túto tvorbu pomenoval „bizarnými kubikmi“ alebo kubizmom, potom, čo uviedol, že obrazy Picassa a Braqueho sú „plné malých kociek“.
- GUERNICA
Keď nacistický dôstojník uvidel Guernicu, spýtal sa Picassa: „Bol si to ty, kto to urobil?“ a Picasso údajne odpovedal: „Nie, ty si to urobil!“.
- Picasso bol „plodný umelec“
Za celý svoj život vytvoril Picasso asi 147 800 diel, ktoré pozostávali z: 13 500 obrazov, 100 000 výtlačkov a rytín, 300 sôch a keramiky a 34 000 ilustrácií – pôsobivá 78-ročná kariéra.
- Picassova ikonická pruhovaná košeľa nie je obyčajný odev
Ikonickou Picassovou košeľou je bretónske pruhované tričko, ktoré sa v roku 1858 stalo oficiálnou uniformou francúzskych námorníkov v Bretónsku. Picasso bol tiež lídrom v móde a jeho bretónske pruhované tričko navrhla Coco Chanel. 21 vodorovných pruhov predstavuje každé z Napoleonových víťazstiev.
- Výstava v MÚZEU LOUVRE
Picasso bol prvým umelcom, ktorý na svoje významné 90. narodeniny dostal ako darček špeciálnu čestnú výstavu vo Veľkej galérii v múzeu Louvre v Paríži.
- Picasso bol básnik a dramatik
Po ukončení prvého manželstva v roku 1935 sa Picasso venoval poézii a neskôr napísal dve surrealistické divadelné hry. V rokoch 1935 až 1959 Picasso napísal viac ako 300 básní, ktoré boli väčšinou bez názvu, s výnimkou občasného dátumu a miesta, kde boli napísané. Hovorilo sa, že Picasso predpovedal, že bude známy skôr svojou poéziou ako svojimi obrazmi.
- Kde je Picasso pochovaný?
Picasso je pochovaný v areáli zámku, ktorý z rozmaru kúpil v roku 1958 v dedine Vauvenargues na juhu Francúzska. Malé skupinky návštevníkov si teraz môžu prezrieť miesto jeho posledného odpočinku, kde leží od svojej smrti. Vyvýšená mohyla je zakončená sochou Femme au vase z roku 1933. Picasso údajne kúpil toto panstvo, pretože leží na svahoch Mont Sainte-Victoire, ktoré viac ako 30-krát namaľoval impresionistický umelec Paul Cézanne. „Práve som si kúpil Cézannove hory,“ povedal svojmu agentovi.