COCO CHANEL: IKONA, KTORÁ ZMENILA SVET MÓDY

Jej životný príbeh je ako z filmu. Dievčatko z najchudobnejších pomerov sa stane jednou z najbohatších a najúspešnejších žien sveta. Aký odkaz nám zanechala nezabudnuteľná Coco Chanel a prečo ju treba obdivovať? Ako sa jedna módna značka dokázala na výslní udržať viac ako sto rokov?

Z KABARETNEJ SPEVÁČKY SVETOVOU NÁVRHÁRKOU

19. augusta 1883 prišla na svet ikona, neskoršia múza mnohých mužov a žena, ktorá navždy zmenila podobu odievania. Kým sa ňou však stala, prežila toho skutočne veľa. Neľahké detstvo ju veľmi skoro naučilo postarať sa o seba a využívať príležitosti. Po smrti matky skončila so svojimi súrodencami v sirotinci. Neskôr šesť rokov strávila v kláštornej škole, aby sa, cez pokus stať sa hviezdou kabaretu, dostala k tomu, čo jej išlo najlepšie. Navrhovanie a šitie bolo jej vášňou, úspech hnacím motorom a predstava pohodlnej nositeľnej módy prístupnej všetkým ženám celoživotným cieľom. K jeho naplneniu neváhala použiť všetky dostupné prostriedky, najmä však svoj šarm.

Coco Chanel (Zdroj: flickr.com)
ŽIVOTNÉ LÁSKY – PRÁCA A DVAJA MUŽI

Píše sa rok 1903 a mladá Gabrielle Chanel pracuje ako šička vo firme na výrobu spodného prádla. O štyri roky neskôr z práce odchádza, aby sa venovala kariére speváčky a tanečnice. Toto obdobie jej života bolo zásadné z dvoch dôvodov. Vtedy sa zrodil pseudonym Coco, pod ktorým ju neskôr poznal celý svet. A ešte niečo – spoznala prvého dôležitého muža svojho života. S Étiennom Balsanom, zámožným dôstojníkom, sa spoznali v mestečku Moulins. Zamiloval si ju pre jej neobyčajnosť a odvahu šokovať. Nasťahovala sa k nemu na zámok pri Compiègne, kde jeden pre druhého boli navzájom užitoční. Ona mu robila spoločnosť, bavila ho svojimi výstrelkami a on ju za to uviedol do vyššej spoločnosti, naučil ju vyberané spôsoby a bol jej prvým mecenášom. Vďaka nemu si v roku 1910 mohla otvoriť svoj prvý obchod s klobúkmi a doplnkami. Túžba po slobode a nezávislosti však u nej bola silnejšia ako predstava vydržiavanej milenky, ktorú neberú tak úplne vážne.

„Keď sa Coco v podnikaní začína dariť, Étienne z jej života odchádza.“

Onedlho ho nahradí muž, ktorý je jeho pravým opakom. Anglický priemyselník Arthur Capel, ktorého priatelia nazývajú Boy, Coco pred svetom neskrýva a podporuje ju v kariére. Našla v ňom nielen celoživotnú lásku, ale aj partnera s ktorým radi spoločne búrali predsudky a pracovali na spoločných úspechoch. Pomohol jej rozvíjať talent a presťahovať sa na slávnu ulicu Cambon č. 21 v Paríži, kde sa naplno oddala práci a vytvorila najzásadnejšie kúsky svojej značky, ktorá už dávno nezahŕňala len klobúky. V roku 1910 sa tak začala vlna jej pracovného úspechu. O tri roky neskôr otvára butik v Deauville a v roku 1915 v Biarritz.

Jeden z mnohých obchodov značky Chanel (Zdroj: pixabay.com)
ZMENILA SVET MÓDY

So svojou módnou značkou vlastne celý čas bojovala proti dobe, do ktorej sa narodila. Zatracovala prezdobený štýl obdobia tzv. Belle Époque a do odievania vnášala ľahkosť, vzdušnosť a praktickosť. Jej poznávacím znamením boli užšie sukne skrátené nad kolená, šaty košeľového strihu a obyčajné materiály ako bavlna alebo lacný džersej (pletenina). Napriek tomu, že obdivovala pánsku módu (sama rada nosila nohavice, čižmy či pásikavé bielo-modré tričko) Coco objavila tzv. malé čierne, dámsky kostým či plážovú módu. Zbavila ženy nepohodlného korzetu, volánov a ťažkých objemných sukní s nekonečným množstvom spodničiek.

„Často sa inšpirovala šatníkom svojich milencov.“

Najväčší triumf značka Chanel zažívala, paradoxne, počas vojny. V čase, keď veľa firiem zastavovalo výrobu, si zákazníkov udržala tým, že siahla po lacnejších látkach. Darí sa jej tak dobre, že v roku 1916 Coco dokáže splatiť dlh Arthurovi Capelovi. Ten jej nakoniec zlomí srdce, keď sa ožení s dcérou jedného anglického lorda. Po čase si k sebe predsa ešte našli cestu, no Boy v decembri 1919 tragicky zomiera. Ona svoj žiaľ lieči, ako inak, prácou. V roku 1921 otvára na ulici Cambon ďalší salón. Na č. 27, 29 a 31 slávny módny dom stojí dodnes. Z praktických dôvodov investovala do výroby látok, rada podporovala umelcov a vytvorila vlastnú kolekciu parfumov. Práve známy Chanel N°5 z nej neskôr spravil najbohatšiu ženu sveta a zaručil jej pohodlný život aký v detstve nemala.

Najznámejšia vôňa na svete – Chanel N°5 (Zdroj: unsplash.com)

V období 20. rokov bol populárny výrazný make-up, ktorý Coco korunovala nápadnými doplnkami a cigaretou v ruke. Sama milovala pravé perly. 30. roky však priniesli krízu a pokles tržieb, na ktorý bolo treba reagovať. Pani Chanel to vyriešila elegantne – navrhovaním bižutérie. Milovaného Boya nahradila hneď niekoľkými mužmi. Medzi najznámejších patrili ruské knieža Dimitrij, básnik Jean Cocteau či anglický vojvoda z Westminsteru. No nevydala sa ani za jedného. Počas 2. svetovej vojny nadviazala blízky vzťah s nacistickým dôstojníkom Hansom Güntherom von Dincklagom, za čo si vyslúžila povesť zradkyne a vynútený odchod z Francúzska. Na 10 rokov sa utiahla do Švajčiarska.

50. ROKY A KONKURENCIA

Návrat do Paríža neznamenal pre Coco Chanel nič iné, iba opäť úspech. Nasťahovala sa do legendárneho hotela Ritz, znovu otvorila svoj salón a prišla hneď s dvomi novými kolekciami. Na trendy, ktoré začal udávať v tom čase začínajúci Christian Dior sa rozhodla odpovedať, dnes už ikonickým, tvídovým kostýmom, dvojfarebnými topánkami a kabelkami so zlatou retiazkou. Mala 71 rokov a stále obliekala bežné i známe ženy. Jej šaty nosila Audrey Hepburn, Romy Schneider aj Jackie Kennedy. Značka Chanel sa stala synonymom a autoritou haute couture, t. j. vysokého krajčírstva.

60. roky pre Coco znamenali čoraz väčšiu osamelosť. Pracovala do posledného momentu, každý deň okrem nedele. Pre novinárov si vymýšľala príbehy o svojom živote, zahmlievala minulosť. Svoje módne impérium viedla až do konca úplne sama. Zomrela v súkromnom apartmáne hotela Ritz 10. januára 1971 vo veku 88 rokov.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
MARY PICKFORDOVÁ: PRVÁ DÁMA HOLLYWOODU

MARY PICKFORDOVÁ: PRVÁ DÁMA HOLLYWOODU

Keď sa povie hviezda nemého filmu väčšine z nás sa vybaví Charlie Chaplin a jeho

Next
GENE DEITCH: MILOVNÍK PRAHY A TVORCA SERIÁLU TOM A JERRY

GENE DEITCH: MILOVNÍK PRAHY A TVORCA SERIÁLU TOM A JERRY

Predstavte si muža spoza veľkej mláky, z krajiny neobmedzených možností a

You May Also Like