Keď sa povie hviezda nemého filmu väčšine z nás sa vybaví Charlie Chaplin a jeho grotesky. Začiatky amerického filmárstva však mali aj svoje ženské priekopníčky. Tou najväčšou bola Mary Pickfordová.
Ako Gladys Louise Smithová sa narodila 8. apríla 1892 v Toronte. V rodnej Kanade prežila však len najútlejšie detstvo. Najstaršia dcéra Johna a Charlotty Smithovcov totiž už ako sedemročná pracovala. Bola milovanou detskou hviezdou, úspešnou herečkou a šikovnou podnikateľkou. Stala sa prvou ženou, ktorá si založila vlastnú filmovú spoločnosť a prvou ženskou držiteľkou Oscara. Ako to všetko stihla?
SKORÉ ZAČIATKY
Malá Gladys a jej dvaja súrodenci veľmi skoro prišli o otca a tým o finančnú stabilitu v rodine. Ich mama bola, tak ako neskôr všetci traja, herečka. Na prelome 19. a 20. storočia bolo v popredí divadlo. Filmový priemysel bol v plienkach a považoval sa za podradnejšie umenie. Vďaka maminým kontaktom sa vtedy 7-ročná Gladys so sestrou Lottie prvýkrát postavili na divadelné dosky. Nevadilo, že ešte nevedela čítať. Tvorcovia predstavení i diváci si zamilovali jej blonďavé kučery a milú detskú tvár. Počas nasledujúceho roka už absolvovala divadelné zájazdy po celej Kanade a USA. Stávala sa z nej hviezda.
Vo svojich 15-tich rokoch, v decembri 1907, debutovala na Broadway v predstavení The Warrens of Virginia. K spolupráci s vplyvným producentom Davidom Belascom jej dopomohla vrodená priebojnosť a schopnosť už v útlom veku šikovne vyjednávať. Listy so svojimi fotografiami mu posielala tak dlho, kým ju do úlohy Betty neobsadil. O rok neskôr začala vystupovať pod umeleckým menom Mary Pickford, ktoré jej navrhol sám Belasco. A ako to už býva, opäť sa potvrdilo, že mať kontakty je vždy užitočné. V roku 1909 ju totiž brodwayský producent zoznámil s režisérom Davidom Warkom Griffithom. A toto osudové stretnutie sa pre Mary stalo vstupenkou do sveta filmu.
„Paradoxne, pre účinkovanie vo filme sa rozhodla čisto z núdze.“
Spolu potom pre spoločnosť Biograph Studios natočili mnoho obľúbených 15-minútových krátkych filmov. Za všetky spomeňme napr. Violin Maker of Cremona z prvého roku spolupráce. Tá sa skončila v roku 1911, keď sa Mary prvýkrát vydala. Owen Moore bol tiež herec. S manželkiným úspechom sa však vyrovnával ťažko. Rozviedli sa v roku 1920, kedy Mary už bola miláčikom Ameriky, vo veku 28 rokov bola majiteľkou vlastnej produkčnej spoločnosti Mary Pickford Studios a za natočenie jedného filmu dostávala 350 000 dolárov.
ŽENA V MUŽSKOM SVETE
Svojho druhého manžela spoznala ešte v roku 1919. Ešte v tom roku Douglas Fairbanks potom spolu s ňou, s D.W. Griffithom a Charliem Chaplinom založili novú filmovú spoločnosť United Artists. Mary sa tak stala jedinou ženou v tzv. „Veľkej štvorke“. Spoločnosť produkovala aj jej známe filmy z 20. rokov – Pollyanna (1920), Little Lord Fauntleroy (1921), Sparrows (1926) či My Best Girl (1927). Jej najznámejšou úlohou bola tuláčka. Stvárnila ju v mnohých filmoch, napr. The Mountaineer´s Honor, The School Teacher and the Waif či Tess of the Storm Country. V roku 1924 si vyskúšala aj režírovanie a výsledkom bol film Dorothy Vernon of Haddon Hall.
Založenie spoločnosti dalo Mary umeleckú aj finančnú slobodu a možnosť mať nad svojou kariérou plnú moc. Bola tiež jednou zo spoluzakladateliek Akadémie filmových umení, ktoré dodnes udeľujú Oscary. Sama Mary bola držiteľkou dvoch. Za film Coquette ho v roku 1929 získala ako prvá herečka v histórii. Bol to jej prvý počin po nástupe zvukového filmu. Keďže sa však pohodlnejšie cítila vo svete nemých filmov, neskôr natočila už len štyri filmy. Posledný s titulom Secrets v roku 1933 ako 41-ročná. V čase, keď sa Amerika vyrovnávala s následkami Veľkej hospodárskej krízy, Mary po 16 rokoch ukončila aj druhé manželstvo. Ani po presunutí sa do ústrania však neprestávala tvoriť. Čas trávila naďalej aktívne – písaním, scenáristikou a produkovaním vlastných filmov.
„Počas svojej kariéry natočila 194 filmov.“
Tretí a posledný raz sa vydala v roku 1937 za herca a producenta Charlesa ‘Buddyho’ Rogersa. Zdá sa, že až s ním našla spokojnosť a rodinné šťastie. Adoptovali si spolu dve deti, venovali sa charite, Mary napísala niekoľko kníh. V roku 1953 predala svoj podiel z United Artists. V roku 1976 dostala druhú zlatú sošku – zvláštneho Oscara za prínos filmovému umeniu. Gladys Louise Smithová alias Mary Pickfordová zomrela 29. mája 1979. Mala 87 rokov a za sebou vo všetkých smeroch bohatý život. Do svetovej kinematografie sa navždy zapísala ako žena, ktorá sa úspešne dokázala presadiť v mužskom svete, a ktorej právom patrí titul prvá dáma Hollywoodu.