IKONICKÁ HEREČKA JE OBYČAJNÁ ŽENA: MERYL STREEP

Neuveriteľne talentovaná Meryl Streep je prvou herečkou, ktorá sa väčšine ihneď zjaví pred očami, keď sa povie Hollywoodska žijúca legenda. Streepovej herecký životopis je koniec koncov bezkonkurenčný. Počnúc koncom 70. rokov sa jej kariéra skladá z nekonečnej série kriticky oceňovaných filmov a seriálov, ktoré ukazujú jej schopnosť dokonale stvárniť obrovské množstvo postáv. Meryl je jednoducho úžasná a jej talent oslňuje a zároveň vzbudzuje rešpekt všetkých jej hereckých rovesníkov. Ale keď sa kamery vypnú, Streep je bežná ľudská bytosť rovnako ako my ostatní. Tak ťažko sa tomu dá uveriť? Je to manželka, štvornásobná matka a aktivistka, rovnako ako nedokonalá osoba so svojimi vlastnými vrtochmi a chybami. Má tiež nádeje, sny a túžby, aj keď už toho toľko dokázala. Tu je 10 zaujímavostí z bežného života Meryl Streep.

NIKTO NEMÁ VIAC NOMINÁCIÍ NA OSCARA AKO ONA

Všimli ste si niekedy, že počas udeľovania cien sa Meryl Streep vždy objaví v nomináciách? Podľa magazínu Variety bola Meryl Streep nominovaná na Oscara viac ako ktorýkoľvek iný žijúci či zosnulý herec. V roku 2018 dokonca prekonala svoj vlastný rekord, keď bola po stvárnení novinárky Katherine Graham vo filme The Post: Aféra v Pentagone 21-krát nominovaná za najlepšiu herečku. Nie sú to len nominácie na Oscara, ktorých má Streep dostatočné množstvo. Podľa IMDb bola tiež nominovaná na (a získala) množstvo Zlatých glóbusov, cien Emmy, BAFTA, SAG a ďalších. Celkovo možno povedať, že od novembra 2019 má Streep 356 nominácií a 176 výhier, čo je neuveriteľné. Na svojom konte má tri akadémiou udelené oscarové trofeje za filmy Kramerová vs. Kramer z roku 1979, Sophiina voľba z roku 1982 a Železná lady z roku 2011. Iba legendárna herečka Katharine Hepburn získala viac, pretože počas svojho života bola ocenená štyrmi Oscarmi. V budúcnosti ju môže ešte Meryl ľahko prekonať. Stále však ostáva pevne nohami na zemi a nevyhľadáva žiadne škandály ani si nevynucuje popularitu. Zažila toho vo svojom živote veľa a miluje ho v jeho jednoduchosti a pokojnom plynutí.

SPEV BOL PRE ŇU DÔLEŽITEJŠÍ AKO HERECTVO

Keď bola Meryl Streep malé dievčatko, umenie už pomaličky klopalo na dvere jej detskej izby. Na začiatku veľmi rada navštevovala hodiny spevu a chcela byť opernou speváčkou. „Rodičia nás veľmi podporovali v tom, čím sme chceli byť,“ spomenula si v rozhovore pre Good Housekeeping. Ďalej pokračovala: „Keď som bola dieťa, moja matka ma zobrala na každé jedno predstavenie. Videla som velikánov – Ethel Merman, Carol Channing, Georgia Brown.“ To malo určite na mňa obrovský vplyv!

Najskôr sa venovala hudbe, potom ju privolalo samotné herectvo. „Na strednej škole som sa venovala muzikálu, ale na vysokej som sa už priklonila viac k fascinujúcemu herectvu,“ pokračovala. „Nespievala som potom celé roky.“ Našťastie sa k tomu nakoniec vrátila. Jej spev môžeme obdivovať napríklad vo filme Mamma Mia! A ak ju chcete počuť napodobňovať jednu z najznámejších zlých speváčok všetkých čias, pozrite sa na ňu vo filme Božská Florence – je to zábavná jazda!

V MLADOSTI STRATILA SVOJU ŽIVOTNÚ LÁSKU A TO JEJ POPREHADZOVALO PRIORITY

Je všeobecne známe, že Meryl Streep je podľa časopisu The Oprah Magazine od roku 1978 vydatá za svojho manžela, sochára Dona Gummera. Od tej doby je po jej boku pri všetkých udalostiach a podporuje svoju manželku v jej tvorivom úsilí. Ich manželstvo je skutočne naplnené a obaja sú zohratý tím. Ale pred svojím manželom mala ešte jednu lásku, ktorá sa skončila tragicky. V roku 1976 sa podľa New York Post stretla pri nakrúcaní spoločného filmu s uznávaným hercom Johnom Cazaleom. Netrvalo dlho a dvojica sa do seba zamilovala. Boli očarení jeden druhým. Nádherné vzplanutie. Cazaleovi, žiaľ, diagnostikovali rakovinu a v roku 1978 zomrel, čo bolo trpkou stratou pre tak mladú herečku. „Je to súčasťou môjho tela,“ vyznala sa v rozhovore pre NPR. „Bolo to veľmi ťažké. Ale áno, upravila som si priority, dala veci v hlave a mojom srdci dokopy a zistila, čo je dôležité a na čom sakra nezáleží.” Táto skúsenosť sa do nej vryla veľmi hlboko a formuje jej vnímanie života naďalej.

TIGRICA MERYL STREEP?

Spolu s manželom vychovala Meryl Streep tri dcéry a jedného syna: Mamie, Grace, Louisa a Henry Wolfe. Deti už vyrástli a vyleteli z hniezda a Meryl vie, že im odovzdala všetko, čo považovala za nevyhnutné pre život. Ako sa jej teda s Donom Gummerom podarilo vychovať štyri zdravé a úspešné deti? „Všetko je to tímová práca,“ prezradila Streep v rozhovore pre časopis Lufthansa. „Môj manžel Don Gummer bol a stále je veľmi prítomný otec. Pokiaľ ide o výchovu detí, je o niečo uvoľnenejší. Ja som skôr tigria mama.” Čo to presne znamená? Meryl uvádza zaujímavý príklad, keď sa jej syn chcel naučiť hrať na klavíri, ale stratil záujem kvôli zlému učiteľovi. „Myslela som si, že by mal pokračovať v lekciách, ale môj manžel si myslel, že to bol môj sen, ktorý som sa mu snažila vnútiť,“ pokračovala. „Dnes má môj syn 37 rokov a je muzikant. Tigria mama Meryl mala pravdu!” Bod pre mamu!

DVE Z TROCH DCÉR SÚ HEREČKY

Okrem toho, že má syna hudobníka, dve dcéry Mamie a Grace sa venujú herectvu. Meryl si uvedomuje plusy aj mínusy tejto profesie, keďže je priamo zainteresovaná do celého tohto procesu, svoje deti však podporuje. „Som hrdá na to, že moje dcéry sú herečky,“ podelila sa v rozhovore pre The Talks. „Ale tiež sa o ne bojím. Pretože kritika niekedy veľmi bolí a herečka sa kritizuje od podlahy úplne celá!“ Streep však verí, že jej dcéry dokážu stáť pevne nohami na zemi, veď ich predsa vychovala tigria mama. „Je ťažké miestami odložiť ten strach o moje dve nádherné bytosti bokom,“ pokračovala. „Ale nikdy by som nepovedala, nech to nerobia, pretože je to úžasné a jedinečné povolanie, a som vďačná za to, že mne samej pomáha celý život vyjadriť to, čo nosím hlboko v sebe.“ Najmladšia dcéra Louisa je podľa The Hollywood Reporter modelkou agentúry IGM Models a taktiež študentkou dramatickej školy Yale.

VYSOKÁ ŠKOLA BOLA PRE ŇU OSLOBODZUJÚCIM ZÁŽITKOM

Jednou z vecí, vďaka ktorým je Meryl Streep tak skvelou herečkou, je autenticita, ktorú prináša do každej zo svojich rolí. Až keď sa v tínedžerskom veku dostala na vysokú školu, mala pocit, že sa môže skutočne otvoriť. „Na strednej škole som si nebola sebou vôbec istá, netušila som, kto je Meryl,“ spomenula si v rozhovore pre NPR. „Ale keď som sa dostala na Vassar College (pozn. súkromná, koedukovaná vysoká škola slobodných umení v Poughkeepsie v New Yorku), všetok ten tlak opadol, pretože školu navštevovali samé dievčatá a začiatkom 70. rokov to bol ideálny čas na zvyšovanie povedomia o sebe, keď sa ľudia vážne rozprávali o tom, aké je to byť žena? Aká je naša úloha vo svete? Aké sú naše možnosti? Čo nás brzdí?“ To bol ozaj rozhodujúci okamih pre Meryl Streep, ktorá si myslela, že musí byť niekým iným, aby sa napasovala do predurčenej role. „Cítila som sa slobodná,“ pokračovala. „Zjavila sa predo mnou moja skutočná osobnosť a môj skutočný hlas zrazu dokázal prehovoriť. Uvedomila som si, že som zábavná a môžem si dovoliť všetko – môžem byť hlasná a nepríjemná – a plne som to využila. Tam to všetko vzniklo. Tak som vznikla ja.“

MERYL STREEP VYZÝVA K PLNÉMU PRIJATIU PROCESOV STARNUTIA

Vzhľadom na to, že Meryl Streep pracuje v Hollywoode už celé desaťročia, je si vedomá tlaku vyvíjaného na hercov i herečky, aby boli čo najviac a najdlhšie príťažliví, štíhli a prekrásni. A hoci sa Streep vyhla plastickej chirurgii a drastickým opatreniam, ktoré majú zabezpečiť doživotnú krásu, videla mnoho svojich rovesníkov, ako ustupujú pod tlakom a očakávaniami filmového priemyslu. „Nie sú to len ženy,“ vysvetlila v rozhovore pre Good Housekeeping. „Čudovali by ste sa, koľko mužov v tomto priemysle sa vydalo touto cestou. Ja to jednoducho nechápem. Musíte prijať starnutie. Život je to najvzácnejšie a keď ste stratili veľa ľudí, uvedomíte si, že každý deň je dar. Netreba riešiť hlúposti.“ To je skutočne zdravá perspektíva. Streep navyše vysvetľuje aj výhody starnutia a zmien, ktoré sa s človekom biologicky dejú. „Dobrá vec na starnutí je tá, že keď vás obsadia v pokročilom veku do filmu, je to často veľmi zaujímavá a podnetná rola,“ dodáva.

ZLOMOVÝ FILM DIABOL NOSÍ PRADU

Meryl Streep si počas svojej dlhej a pôsobivej kariéry zahrala mnoho neuveriteľných a rozmanitých úloh. V roku 2006 stvárnila ľadovú a nezabudnuteľnú Mirandu Priestly, čo jej do života prinieslo neopakovateľnú hereckú skúsenosť, ktorú nikdy predtým nezažila. „Keď som pracovala na filme Diabol nosí Pradu, po prvýkrát v živote za mnou prišiel cudzí muž a povedal: „Viem, ako si sa cítila. Mám takúto prácu,“ prezradila v rozhovore pre NPR. Streep začala hrať v 70. rokoch, možno by ste si mysleli, že niekto sa s jej rolou už predsa musel niekedy stotožniť. Ale opak bol pravdou. „Trvalo mi, kým som zahrala niekoho tvrdého, kto musel robiť ťažké rozhodnutia, kto riadil obrovskú organizáciu, nedal na sebe poznať žiadnu emóciu, a zrazu prišiel niekto, kto to videl, kto dokázal precítiť celý tento príbeh,“ pokračovala. Pre Meryl Streep to bol výnimočný zážitok, ktorý sa zapísal do jej srdca.

CHCEM SVOJHO SYNA!

Aj keď mala Meryl Streep vo filme Lovec jeleňov z roku 1978 významnú úlohu, naplno vynikla až vo filme Kramerová vs. Kramer o rok neskôr, a stala sa z nej superhviezda. Získala prvého Oscara za stvárnenie Joanny Kramerovej a cenu Zlatý glóbus, rovnako ako jej hviezdny predstaviteľ Dustin Hoffman. Streep však spomína na Hoffmanovo správanie počas nakrúcania filmu, ktoré bolo grobianske a neúctivé. „Bol to môj prvý významný film a on mi dal facku,“ prezradila v rozhovore pre The New York Times. „A keď to vidíš vo filme. Docvakne ti to. Boli prekročené všetky hranice.” Našťastie je Meryl veľká optimistka a dúfa, že takéto správanie nebudú ľudia medzi sebou akceptovať. „Myslím si, že tieto veci sú v tejto chvíli na dobrej ceste. Už to nie je korektné správanie voči žiadnej zo zúčastnených strán,” pokračovala. „Bude to stále lepšie a lepšie, pretože ľudia to už nebudú akceptovať. Takže budúcnosť v tomto vidím veľmi pozitívne.”

MERYL STREEP SVOJ PLAT ZA FILM ŽELEZNÁ LADY VENOVALA ŠPECIÁLNEJ ORGANIZÁCII

V roku 2011 Meryl Streep stvárnila zosnulú premiérku Margaret Thatcherovú v historickom životopise Železná lady, za ktorý získala Oscara ako najlepšia herečka. Namiesto toho, aby si plat za film odniesla domov, rozhodla sa použiť ho na niečo špeciálne. „Zarobila som milión dolárov, ale dala som ich preč,“ prezradila v rozhovore pre The Ellen DeGeneres Show s tajomným úsmevom na perách. „Venovala som ich Národnému múzeu histórie žien, ktoré zbiera peniaze na svoju výstavbu v obchodnom centre vo Washingtone, pretože som presvedčená o tom, že je potrebné rozprávať a ukazovať históriu žien.“ Privátnou motiváciou zapojiť sa do projektu je pre Meryl venovať pozornosť často prehliadaným príbehom amerických žien naprieč celou históriou, ktorú si zaslúžia. „V histórii nájdeme milión príbehov, o ktorých nevieme,“ hovorí. „Poznáme meno nášho prvého zradcu, Benedikta Arnolda… ale nepoznáme prvú ženu, ktorá sa obetovala pre svoju krajinu.“ A Streep to chce zmeniť. Aká ušľachtilá vec, nemyslíte?

Meryl je veľmi zábavná a optimistická žena. Svoj život sa snaží žiť v súlade so všetkým, čo ju obklopuje. Miluje ľudí, prírodu, svoju prácu a v neposlednom rade rodinu, ktorú stvorila spoločne s milujúcim manželom. Naše životy obohacuje svojím talentom a stále si vďaka jej stvárneným postavám môžeme niečo o sebe uvedomiť. Inšpirujme sa ženou ako je ona.

A teraz sa trochu rozveseľme…

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
ŠŤASTNÉ A VESELÉ! NAŠE, VAŠE AJ ICH VIANOCE…

ŠŤASTNÉ A VESELÉ! NAŠE, VAŠE AJ ICH VIANOCE…

Čo pre Vás znamenajú Vianoce?

Next
MEDITÁCIA: GENIÁLNA HRA S MOZGOM

MEDITÁCIA: GENIÁLNA HRA S MOZGOM

Sedieť dlhé hodiny v „lotose“ sa s naším naruby prevráteným životným štýlom

You May Also Like