NAUČTE SA VYCHÁDZAŤ Z KOMFORTNEJ ZÓNY

Ako by ste charakterizovali termín komfortná zóna? Najčastejšie sa tento stav nazýva aj zónou bezpečia a pohodlia. Jednoducho povedané – snažíte sa ostať v rozpoložení, ktoré vám nijako psychicky neubližuje.

Žiaden stres, žiadne nervy. Nenávidíte motýle v bruchu či srdce až niekde v krku. Vyhýbate sa všetkému, čo by vám mohlo zdvihnúť tlak. Nechcete riskovať vybočenie z každodennej rutiny a pocit, že by ste museli čeliť nepredvídateľným situáciám… je to presne ono, všakže?

Mnoho ľudí miluje pohodlný, bezpečný a stereotypný život. Nie je na tom nič zlé a ani to nie je choroba, z ktorej sa treba okamžite vyliečiť. Druhá strana mince je však taká, že ak túto zónu nikdy neprekročíte, len ťažko sa vám podarí vo svete preraziť. Veď viete, ako sa hovorí – šťastie praje odvážnym. A ak nechcete ostať len ďalšou šedou myškou v okolí, celý život kysnúť na rovnakom mieste a rovnakej pracovnej pozícii, treba svoj postoj skúsiť čo najrýchlejšie zmeniť. „Lenže ako?“, hovoríte si.

Každý človek má hranice svojej komfortnej zóny nastavené inak, a preto neexistuje nijaká striktná čiara, ktorú treba prekročiť, ak chceme, aby sa veci začali meniť. To je ale dobrá správa! Pretože ak ste introvert a neznášate kontakt s ľuďmi, prvý krok k zmene vášho sveta urobíte práve tak, že sa s nimi kontaktovať začnete – a voilá, hneď vás to posunie ďalej. Nemusíte sa hneď zamestnať na HR oddelení a denne vídať desiatky ľudí, na začiatok stačí maličkosť. Vyskúšať si niečo nové a zvyknúť si na ten pocit, ktorý vám bol doteraz nepríjemný, pri ktorom ste sa necítili tak úplne vo svojej koži. Ak ste však od prírody vysoko komunikatívny typ, tento krok vám asi veľmi nepomôže, a preto budete musieť vymyslieť niečo iné. Možno máte radi kontakt s ľuďmi, ale vždy im dáte za pravdu – aj keď s nimi možno práve nesúhlasíte… čo myslíte, ako by sa to… aha, už asi viete, však?

Akonáhle sa naučíte vystupovať zo svojej zóny bezpečia, utekať od stereotypov a vyhľadávať situácie, ktoré vám pomôžu získať nové pocity a skúsenosti, zmení sa váš prístup k tomuto svetu a ten sa vám za to odvďačí otvorením úplne nových možností.

Chcete tým povedať, že ak ostanem vo svojej komfortnej zóne, nikdy nebudem úspešný? Každý z nás je individuálna osobnosť a na dosiahnutie svojich cieľov má svoje vlastné praktiky. A v podstate, ani ciele nemáme každý rovnaké. Niekomu stačí priemerná práca, trochu lepšie auto ako má sused, dve deti a nejaké to domáce zvieratko do počtu. Týždeň si odrobí, cez víkend sadne pred telku a načerpá silu do ďalšieho týždňa. V lete dovolenka v Chorvátsku, ak sa podarí ušetriť nejaké peniaze, tak možno aj v Grécku. Ak sa týmto považuje za úspešného, samozrejme, svoje pohodlie naštrbovať nemusí, pretože to pre neho nie je potrebné. Má totiž všetko, čo chcel. Verte však, že ak od života očakávate viac, takýto prístup rozhodne nestačí.

Jednoduchá rovnica: Ak chcete niečo zmeniť, treba pre to niečo urobiť – a to niečo je väčšinou podmienené prekročením svojej pohodlnosti. Nikto vás na pohovor do vašej vysnenej práce nezavolá len pre vaše pekné oči. Ale ak im pošlete životopis, v ktorom sa pochválite napríklad štúdiom v zahraničí, dobrovoľníctvom alebo darcovstvom krvi, hneď sa na vás každý pozrie inak. A viete prečo? Pretože ste evidentne prekročili hranice svojej komfortnej zóny a rozhodli ste sa na sebe pracovať, zatiaľ čo 80 % ostatných uchádzačov pre svoju budúcnosť neurobilo takmer nič. Veď v komfortnej zóne je dobre, tak načo z nej vychádzať… no nie?

Takisto to funguje aj v prípade rozbehnutia vlastného podnikania. Mať počiatočný kapitál je fajn, ale to zďaleka nie je všetko. Tí, ktorí si týmto kolobehom už prešli, dobre vedia, koľko prebdených nocí, zanedbania rodiny a priateľov ich to stálo. A i napriek tomu sa to nie vždy podarilo. No kto sa nevzdal a skúsil to znova, znova a možno ešte raz znova… tomu bolo dopriate. No podarilo by sa mu to, keby ostal zakuklený vo svojej zóne pohodlia? Ťažko.

Ak ste si aj vy práve uvedomili, že by ste radi svoje hranice začali posúvať ďalej a ďalej, neváhajte a určite to aspoň skúste. Veď predsa – malými krôčikmi sa priblížite k úspechu. Skúste dnes urobiť niečo, čo vám doteraz nebolo príjemné. Vyjdite z domu bez mejkapu. Prihláste sa v škole a povedzte svoj názor pred celou triedou. Alebo zbehnite do obchodu a kúpte jedlo bezdomovcovi. Možností je neúrekom a vy najlepšie viete, čo je dnes vašou slabou stránkou. Prečo dnes? No, zajtra to už ňou byť nemusí…

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
SADNITE SI NA ZADOK PRED STANOM LEE A JEHO RÍŠOU SUPERHRDINOV

SADNITE SI NA ZADOK PRED STANOM LEE A JEHO RÍŠOU SUPERHRDINOV

Najväčšia osobnosť komiksového sveta, Stan Lee, sa pred dvoma rokmi vo svojich

Next
TESLA VYRÁŽA DYCH A STÁLE MÁ ČÍM PREKVAPIŤ. ČO BUDE ĎALEJ?

TESLA VYRÁŽA DYCH A STÁLE MÁ ČÍM PREKVAPIŤ. ČO BUDE ĎALEJ?

BEŽNÉ ELEKTROMOBILY UŽ ĽUĎOM NESTAČIA

You May Also Like