SADHGURU: NEROB SI STAROSTI O SVOJU BUDÚCNOSŤ

Sadhguru, vlastným menom Jaggi Vasudev, je indický mystik, ktorý sa stal slávnym po celom svete vďaka svojim hlbokým filozofickým myšlienkam, inšpiratívnym knihám, prirodzenému vystupovaniu a tiež ako zakladateľ Isha Foundation, kde vyučuje jogové praktiky, ktorým dal úplne nový rozmer. Publiku prezentuje svoje poznanie prelínajúce sa skrze rôzne náboženstvá, mystické skupiny, zážitky, skúsenosti, vyzdvihuje jogu a venuje sa sociálnym iniciatívam. Výsledkom je jedinečné duchovné učenie, ktoré servíruje svojim priaznivcom na prednáškach, workshopoch, vo videách a taktiež svojmu skoro 5-miliónovému publiku na Instagrame.

DUCHOVNO PODÁVANÉ SKRZE RACIONÁLNE MYŠLIENKY

Veľmi obľúbený Jaggi Vasudev sa narodil 3. septembra 1957 v indickom meste Maisúr. Vychovávali ho v rôznych častiach krajiny spolu s ďalšími tromi súrodencami. Dospieval úplne jednoducho a prirodzene, ako všetky deti naokolo. Jedného dňa stretol veľkého jogína, ktorý zmenil jeho život učením o joge. Sadhguru mal vtedy asi 12 rokov. Odvtedy už nič nebolo tak, ako predtým. Keď mal 25 rokov zažil výnimočnú duchovnú udalosť na kopci Chamundi, ktorú vlastnými slovami opisuje:

„Zrazu som všetko videl inak. Veci boli úplne iné, než som si doteraz myslel. Vtedy sa všetko zmenilo. Môj pohľad na život už nikdy nebol taký, ako predtým.“  

Vždy sa zaujímal o literatúru a lingvistiku, preto vyštudoval bakalára v odbore anglická literatúra a splnil si tak sen. V roku 1983 začal so svojou jogovou praxou, ktorá si zanedlho získala obrovskú skupinu priaznivcov, a tak vznikla nadácia Isha Yoga Foundation. Neskôr k nej pribudol aj chrám, kde sa pri meditácii stretávajú rovnako naladené spoločenstvá ľudí. Nadácia nemá náboženské ani politické ciele a je nezisková. Jej cieľom je pomôcť ľuďom zvýšiť svoje povedomie o joge a jej priaznivom vplyve na život človeka.

Sadhguru sa venuje nielen duchovnému smerovaniu, ale jeho aktivity sa zameriavajú aj na budovanie a rozvoj spoločnosti. Prostredníctvom svojej nadácie rozbehol rôzne zaujímavé iniciatívy, ktoré sa snažia zlepšiť život najmä obyvateľom žijúcim na vidieku alebo podporujú ekosystém pre lepšiu a krajšiu budúcnosť nás všetkých. Jeho nadácia sa dokonca ocitla na stránkach Guinnessovej knihy rekordov za vysadenie 8 052 587 stromov.

Sadhguru sa nielen vďaka svojmu štúdiu, ale aj vlastnému talentu venuje písaniu kníh s duchovnou tematikou. V slovenskom preklade vyšla jeho kniha Vnútorné inžinierstvo – Jogínov sprievodca ku šťastiu. Svoje myšlienky podáva veľmi zrozumiteľným a jasným spôsobom, takže sa dokáže priblížiť širokému spektru ľudí po celom svete, ktoré mu rozumie. O tom svedčí aj množstvo followerov na YouTube či Instagrame a svieži zmysel pre humor, ktorým Sadhguru rád okorení svoje prednášky.

ZÁHADNÁ MANŽELKINA SMRŤ

Takmer všetko v živote Jaggi Vasudeva je buď zaujímavé, alebo tajomné. Do tejto oblasti patrí aj jeho vzťah. So svojou 21-ročnou ženou sa stretol, keď mal 27. Volala sa Vijaykumari. Tajomstvom ani tak nebol opradený ich život, ale koniec ich vzťahu. Viji, ako ju volali, náhle v roku 1997 zomrela. Vtedy Sadhguru čelil obrovskej vlne otázok a aj niektorí blízki rodinní príslušníci sa prikláňali k názoru, že k smrti svojej manželky dopomohol. Ich žiaľ a bolesť boli obrovské, preto hľadali vinníka, ale Sadhguru im vedel odpustiť. Podľa tohto populárneho mystika jeho žena zažila to, čo sa nazýva Mahasamadhi. Skúsenosť, ktorú dokážu zažiť len ľudia cvičiaci jogu. V jednej chvíli je totiž možné opustiť svoje fyzické telo, ale duša žije ďalej. Láska sa totiž smrťou nekončí.

Sadhguru neskôr vysvetlil, že jeho manželka mu pred svojou smrťou povedala, že odíde, pretože si bola istá, že všetko v nej aj mimo nej je dokonalé. Dosiahla vrchol jogovej skúsenosti. Vijaykumari údajne zomrela v prítomnosti stoviek ľudí.

Pred odchodom sa jej narodila dcéra, ktorej dali meno Radhe Jaggi. Narodila sa v roku 1990 a vyrástla z nej krásna tanečnica. V roku 2014 sa vydala za indického hudobníka Sandeep Narayana.

ČISTÉ BOHATSTVO

Je zrejmé, že jeden z najuznávanejších guruov súčasnosti je nielen duchovne, ale aj materiálne zbehlý. Verí sa, že je to veľmi bohatý muž, aj keď jeho skutočné bohatstvo nikto nikdy nikde nezverejnil. Nezisková nadácia Isha Foundation vykazuje od roku 2014 čisté imanie v hodnote 15 miliónov dolárov.

SADHGURU O ŠŤASTÍ A ZDRAVÍ

„Každý má svoj život vo vlastných rukách, venujme sa sebe a uvedomme si že 70 % chorôb si spôsobujeme sami,“ tvrdí Sadhguru.

1) Vezmite svoj život do vlastných rúk. Všetko čo sa vám deje, sa deje vo vašom vnútri. Šťastie, radosť, smútok, to všetko sa deje v nás. Keď si to uvedomíte, môžete jednotlivé veci zmeniť tak, že sa na ne začnete pozerať inak. Potom si uvedomíte, že celý svoj život máte vo svojich rukách a len na vás záleží, ako s tým naložíte. Môžete sa utrápiť alebo tvoriť úžasné veci, prežívať nádherné dni, len sa musíte rozhodnúť.

2) Venujte sa sami sebe. Venujete príliš veľa pozornosti veciam okolo vás, ale na samého seba vám už čas nezvýši. Kvalita vášho života je určená vami, vaším vkladom doň, ako sa cítite, čo si myslíte, ako sa na veci pozeráte, kto ste. Kvalita života nie je o oblečení, domoch, autách a ostatných ľuďoch, je to o vás samotných, dôležité je, ako sa cítite vy. Málo ľudí si to uvedomuje a ešte menej na tom pracuje, veci sa im dejú náhodou. Stanovujeme si vonkajšie ciele, preto aby sme boli šťastní, chcem to a ešte to, ale tak to nie je, šťastie si musí nájsť každý sám v sebe. Venujte sa sami sebe, svojej mysli, svojim pocitom, počúvajte svoje telo a nájdite pokoj sami v sebe.

3) Nedávajte chorobám šancu. Tvrdím, že 70 % chorôb si ľudia vytvorili sami. Aj keď dostanete infekciu, existuje cesta, ako si udržať zdravie, je to o nastavení mysle a fyzickom tréningu tela. Na jedného človeka môže mať choroba fatálny vplyv, inému neurobí vôbec nič. Keď si poviete, nezáleží na tom, čo sa deje, idem dokončiť, čo som začal, musím ísť do práce, potrebujem tvoriť, vaše telo si poradí takmer s čímkoľvek. Keď si ale poviete, že vonku je príliš horúco alebo zima, prší, tak sa mi nechce, radšej nejdem nikam, potom si vaša myseľ a telo radi nájdu zámienku, aby ste nemuseli do tej práce skutočne ísť, ochoriete a splní sa vám to, čo ste si sami povedali.

4) Oddýchnite si od vážnosti. Smejte sa o niečo viac, stretávajte sa s ľuďmi, ktorí vám prinášajú radosť, robte veci, o ktorých si myslíte, že nie sú tak dôležité. Robte jednoduché veci, keď si začnete myslieť, že ste veľmi dôležití, je čas oddýchnuť si od tohto pocitu. Doprajte si pauzu a pošlite vážnosť na dovolenku, uvedomte si, že keď sa zajtra stratíte, takmer nikomu nebudete chýbať, svet sa bude točiť ďalej aj bez vás. Preto využite svoj čas k radosti a občas zabudnite na svoju vážnosť a dôležitosť.

5) Majte zmysel pre humor:-)

Načo nám je všetok úspech, ak sme chorí alebo nie sme šťastní? Zdravie a šťastie je veľkým úspechom, starajme sa o ne neustále, nie až vtedy, keď nám začnú chýbať. Urobme každý deň aspoň malý krok vpred, zacvičme si, dajme si zdravé jedlo, usmejme sa a robme niečo, čo nás teší.

KTO JE DUCHOVNÝ UČITEĽ?

Zväčša to býva človek, ktorého poslaním je deliť sa o svoje skúsenosti, zážitky a myšlienky s inými. Sám sa ako duchovný učiteľ neprezentuje, ale ľudia si ho aj sami vyberú a nasledujú jeho učenie. Svoje poznanie posúva ďalej a je skôr takým sprievodcom na ceste poznaním pre ostatných hľadajúcich. V duchovnej oblasti sa častokrát silná osobnosť, autorita, označuje ako Guru. Gu symbolizuje temnotu a Ru je to, čo ju zaháňa. Guru je teda človek, ktorý zaženie temnotu. Prináša svetlo tam, kde je obrovská tma a teplom roztápa skamenené srdcia.

Vo svojej podstate guru ľudí neučí, len svojím prístupom, zmýšľaním, prezentáciou a otázkami vzbudzuje v ľuďoch pochybnosti, a tým ich udržuje v bdelom stave. Nechce, aby ľudia uviazli v slepej dôvere k niečomu alebo niekomu, pretože tým obmedzujú svoje vnímanie. Pravý guru chce, aby si ľudia svoju vieru vždy overili skúsenosťou a nenasledovali slepo niečo bez vlastného pričinenia. Cesta skutočného poznania smeruje do vnútra. K poznaniu samého seba.

Vďaka osobnej skúsenosti si vieme overiť, či to, čo duchovní učitelia prezentujú, skutočne funguje. Hlboko v nás je ukrytá múdrosť celého sveta a vďaka duchovnému učiteľovi ju v sebe vieme opäť prebudiť a uplatniť vo vlastnom živote.

Tento indický guru je nesmierne inšpiratívny človek. Svojím prístupom i múdrosťou si získava aj priazeň ľudí, ktorým je duchovno a ezoterika vzdialené. Hlboké poznanie podáva racionálnym a veľmi zrozumiteľným spôsobom. Nie sú to len prázdne frázy, ale mnohokrát fungovanie vecí vysvetľuje až odborným štýlom. Všetko dokáže vysvetliť priamo a jednoducho, takže tomu nakoniec porozumie každý.

Sadhguru učí, že veriť nestačí. Čo vieme, to vieme a čo nevieme, to nevieme. Vieru si treba vždy overiť, a tak vzniká poznanie. Nemusíte sa vznášať na ezoterických obláčikoch, aby ste sa stali skutočne duchovným človekom. Môžete byť prepojenie všetkého. A o tom to je. Žiť v duchovnej i materiálnej rovnováhe.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
AYAHUASCA: POSVÄTNÁ RÉVA AMAZÓNIE

AYAHUASCA: POSVÄTNÁ RÉVA AMAZÓNIE

Sedíte v kruhu rovnako vzrušených ľudí, ktorí sa práve rozhodli vykročiť na

Next
TYLER SHIELDS: SNÍVANIE S OTVORENÝMI OČAMI

TYLER SHIELDS: SNÍVANIE S OTVORENÝMI OČAMI

Americký fotograf, scenárista, režisér a bývalý profesionálny korčuliar, ktorý

You May Also Like