Nikto na svete nemá čerstvejšie informácie o horúcich novinkách zo sveta módy ako redakcia amerického magazínu Vogue, na čele s Annou Wintour. Najvplyvnejší módny časopis napriek svojmu úctyhodnému veku stále prekvitá a prekvapuje.
Vogue je francúzsky výraz, ktorý označuje módu alebo štýl, niečo, čo je obľúbené a súčasné. Pod týmto názvom magazín trendy nie len popisuje, ale aj usmerňuje.
Vysoká úroveň článkov, novinky zo svetových mól, ukážky tvorby tých najlepších návrhárov na svete, špičkové fotografie modelov, modeliek a celebrít svetového formátu robia Vogue Bibliou módy.
VLNA ŠTÝLU PRICHÁDZA
Prvý Vogue vyšiel ako časopis pre mužov, patriacich k elite New Yorku. Zaslúžil sa o to Arthur Baldvin Turnure v roku 1892. Vtedajší týždenník informoval o tradíciách vysokej spoločnosti, móde a etikete, publikoval recenzie na knihy, divadelné hry.
Veľkou trasformáciou prešiel Vogue v roku 1909, keď ho kúpil Condé Montrose Nast. Od tých čias píše históriu módy 20. storočia. Pod vedením Edny Woolman Chase sa postupne stal magazínom, určeným prevažne ženám. Zameral sa na krásu, etiketu, starostlivosť o telo aj dušu.
V roku 1916 prerazil Vogue aj vo svete. Najprv v Taliansku a v Anglicku, neskôr vo Francúzsku. Vo väčšine krajín už ako mesačník.
MÓDA VYRÁŽAJÚCA DYCH
Prvé roky svojej existencie bol Vogue najmä o texte a ilustráciách. S vývojom fotografie sa práve tento typ vizuálneho obsahu stal pilierom celého projektu.
Časopis Vogue umožnil realizovať sa mnohým talentovaným fotografom. Jeho stránky plnia extravagantné zábery, ktoré rozprávajú príbehy a ukrývajú posolstvá.
Vogue bol jedným z prvých magazínov, ktorý mal na titulnej strane farebnú fotografiu. Jej autorom bol Eduard Steichen a zobrazovala plavkyňu držiacu nad hlavou plážovú loptu.
Odvtedy sa pod umeleckými zábermi objavovali mená ako Cecil Beaton či Ervin Blumenfield. Títo páni urobili z fotenia umenie.
V ich diele pokračoval perfekcionista Guy Bourdin s provokatívnymi a šokujúcimi obrázkami, ovplyvnenými surrealizmom. Počas druhej svetovej vojny fotil pre Vogue Irving Penn. Sofistikované zábery tvoril v minimalistických líniách a dramatickom osvetlení. Abstrakcia, elegancia a luxus – to sú slová, ktoré ich zoširoka definovali.
Neskôr sa do tímu pridal Richard Avedon. Bol autorom ikonickej fotky 17-ročnej Twiggy z roku 1967, ktorá bola obrovským krokom k jej sláve.
Umelcov-fotografov sa v zákulisí Vogue vystriedalo mnoho, tak ako modeliek a stylistov. Úroveň magazínu stále stúpala s technologickým pokrokom aj schopnosťami a mimoriadnou kreativitou ľudí, ktorí na ňom pracovali. Diktovať nové trendy však definitívne začal v 60-tych rokoch.
VEĽKÉ OČI, ULTRAŠTÍHLA POSTAVA
V roku 1962 začala pracovať pre Vogue Diana Vreeland. So svojimi skúsenosťami z popredného módneho magazínu Harper´s Bazaar, tvorivou a excentrickou osobnosťou sa čoskoro stala šéfredaktorkou.
Vogue pod jej vedením získal nový šmrnc, aristokratickú eleganciu, exotickosť aj extravaganciu. Diana priviedla na výslnie novú siluetu, ktorá ovplyvnila a definovala vtedajší svet. Bola to mladá, androgýnna modelka veľmi štíhlej postavy. Twiggy si svojimi veľkými, zasnenými očami podmanila svet.
Superštíhla modelka Twiggy, spoločne s Penelope Tree a ďalšími mladými dievčatami, oblečenými v šatách „A-čkového“ strihu a v žiarivých farbách sa stali ideálom krásy. Od modeliek sa odvtedy očakávalo, aby boli čo najštíhlejšie. Tento vzhľad začali kopírovať aj ženy a dievčatá. V magazíne sa objavili prvé články o diétach.
Uznávanou osobnosťou vo svete módy sa však Diana nestala len vďaka Twiggy-štýlu. Okrem vedenia časopisu bola tiež kurátorkou pre Kostýmový inštitút v Metropolitnom múzeu v New Yorku. Viedla známe výstavy ako La Belle Époque, The Eighteen Century Woman, Balenciaga, Yves Saint Lauren a ďalšie.
Práca s historickými odevmi s obsahom Vogue sa vzájomne prepájali. Vysoký štýl Diany Vreeland je nezabudnuteľný.
70TE ROKY – ÉRA GRACE MIRABELLA
„Móda je divadlo“, hovorievala Diana Vreeland.
V roku 1973 ju nahradila mladá žena s praktickým a oslobodzujúcim prístupom k móde. Krédami novej šéfredaktorky Grace Mirabella bolo „móda je sloboda“ a „menej je viac“.
Grace vyzdvihla tvorcov luxusnej, ale nositeľnej módy. Viedla obsah magazínu s porozumením ženám, ktoré museli hľadať rovnováhu medzi prácou a rodinou.
Vogue pod jej vedením dostal nový nádych rovnoprávnosti a emancipácie. Zobrazenie afroamerickej modelky na titulnej strane v roku 1974 bolo pre svet módy revolučným krokom.
Grace bola kritizovaná za to, že „urobila z Vogue časopis pre strednú triedu“ (napríklad umelcom Andym Warholom). Nemožno však tvrdiť, že jeho úroveň klesla. Stal sa len dostupnejším pre pracujúce ženy, ktoré si zachovávali zmysel pre krásu a módu. Publikoval zmysluplné články, s ktorými sa ženy tej doby plne stotožňovali.
A dosiahol predaje ako nikdy predtým. Zo 400 000 kópií, ktoré sa ročne predali za Diany Vreeland, stúpol predaj na 1 200 000 kópií.
REVOLÚCIA MENOM ANNA WINTOUR
Bob účes, veľké čierne okuliare od Chanel a topánky Manolo Blahnik – to je svetoznáma ikona. Anna Wintour šéfuje biblii módy od roku 1988. Už prvé vydanie Vogue pod jej velením prinieslo obrovské zmeny.
Zábery tvárí modeliek na titulných stranách nahradili celé postavy. Šokujúcim krokom bolo vydanie so škandalóznou speváčkou Madonou. Titulné strany Vogue ovládli hollywoodske herečky a z celebrít na titulkách sa stal nový trend, ktorý si osvojili aj ostatné módne magazíny. Počty čitateľov prudko stúpali.
Anna je známa ako náročná, nekompromisná až zastrašujúca šéfka. „Nuclear Wintour“ – to je prezývka, ktorú si vo vydavateľstve vyslúžila. Tým sa stala inšpiráciou pre film Diabol nosí Pradu, natočený v roku 2004. Film vzbudil ešte väčší záujem o jej osobu, jej povahu a súkromný život.
Je to perfekcionistka, miluje farby, vzory, doplnky vrátane kožušín. Dnes o nej napríklad vieme, že sa bojí pavúkov a tenis je jej obľúbený šport. Nikdy by sa neobliekla od hlavy po päty do čiernej. Čierne okuliare nosí aj v interiéri, aby nikto nevyčítal emócie z jej tváre.
Možno príliš prísna, tajomná, výstredná, avšak bez nej si americký Vogue vie predstaviť už len málokto.
ZAUJÍMAVÉ FAKTY A ČÍSLA
• Vydanie Vogue v septembri 2012 malo rekordných 916 strán.
• Prvé číslo Vogue stálo 10 centov.
• Herečky, ktoré boli na titulkách Vogue, získali spolu 41 Oscarov.
• Na titulnej strane sa objavilo 6 profesionálnych športovkýň, 9 mužov, 3 tehotné ženy, 2 princezné, 2 editorky časopisu. A 90 psov. Tieto čísla stále rastú.
• 19 exotických zvierat sa objavilo na fotkách pre Vogue. Napríklad slon s Keirou Knightley, pytón s Nastassjou Kinski, gepard s Kim Basinger.
• Najčastejšie fotografovaná modelka vo Vogue je Lauren Hutton, 26-krát.
• 3 titulné strany navrhol Salvador Dalí.
• Anna Wintour nosí bob účes od svojich pätnástich rokov.
• Vogue vychádza v 23 krajinách.
• Tlačenú verziu číta na svete približne 23,6 milióna ľudí. On-line až 94,1 milióna.
• Od roku 2018 je Vogue dostupný aj v československej verzii. Prvé vydanie bolo venované Olge Havlovej, bývalej prvej dáme.
NIE JE TO LEN MÓDA
Vogue zďaleka nie je len o oblečení. Jeho stránky majú oveľa väčšiu hĺbku. Snaží sa vyzdvihnúť význam štýlu a krásy v živote človeka. Články obsahujú umenie, literatúru, názory.
Redakciu Vogue, či už v Amerike, vo Francúzsku, Číne alebo v Československu, tvoril vždy úžasný tím plný kreatívnych, pracovitých osobností. Za perfektnými článkami stoja majstri slova, za fotografiami umelci za objektívom, stylisti, módni návrhári, modelky a modeli aj celebrity, ktoré pozná celý svet.
Všetci dokonale upravení a oblečení do špičkových módnych kúskov – predsa prísnemu oku Anny Wintour, Emmanuelle Alt (šéfredaktorka francúzskeho vydania), Philippa Vlasova (Vogue Ukrajina) Sofie Lucas (Vogue Portugalsko) či Andrey Běhounkovej (česká šéfredaktorka Vogue) nič neunikne.