SEBASABOTÁŽ: PREKONAJTE SVOJE VNÚTORNÉ PREKÁŽKY A POSUŇTE SA V ŽIVOTE ĎALEJ

Sebasabotáž (seba-sabotáž) alebo aj psychologický reverz – zdá sa, že tento termín je pomerne komplikovaný, no skutočne odráža jednu z najprenikavejších a najmenej pochopených stránok nášho správania. Ale čo to v skutočnosti znamená? Ako môžeme rozpoznať, keď sa sami sabotujeme, a čo môžeme robiť, aby sme to zastavili?

Sebasabotáž je termín, ktorý je často používaný na opis toho, keď jednotlivci aktívne alebo pasívne robia veci, ktoré bránia dosiahnutiu ich cieľov. To môže zahŕňať všetko od odkladania povinností až po úplné sabotovanie vlastných úspechov. Ale ako sa to deje?

Predstavte si, že ste sa rozhodli zdravšie stravovať. Kúpite si zásoby zdravých potravín, vymyslíte si plán stravovania a ste plní odhodlania. Ale potom príde večer a zrazu máte obrovskú chuť na čokoládu. Miesto toho, aby ste sa držali svojho plánu, podľahnete túžbe a čokoládu si dáte.

Alebo si možno pamätáte, ako ste ako dieťa načúvali pestrej rozprávke o strašidelných príšerách. Užívali ste si príbeh, ale zároveň ste sa báli, že príšery prídu a zoberú vás, keď zhasnete svetlo. Takže ste si nechali svetlo zapnuté. Aj toto je príklad sebasabotáže.

Sabotujete svoj vlastný pokoj tým, že sa poddávate strachu.

PSYCHOLOGICKÝ REVERZ

Alebo aj psychologická reverzia je podobný koncept, len trochu zložitejší. Tento termín je používaný na opis situácie, keď jednotlivec koná proti svojim vlastným záujmom – nielenže sa sabotuje, ale robí to tým, že sa snaží dosiahnuť opak toho, čo chce.

Predstavte si, že máte obchod a snažíte sa ho rozšíriť. Namiesto toho, aby ste investovali do marketingu a rozvoja produktov, míňate peniaze na zbytočné veci a ignorujete potreby svojich zákazníkov. Toto je príklad psychologickej reverzie – robíte opak toho, čo by ste mali robiť na dosiahnutie svojho cieľa.

Ako si môžeme uvedomiť, keď sa sabotujeme alebo sa poddávame psychologickej reverzii? Prvým krokom je byť si vedomý vlastného správania a vzorcov. Musíme sa stopercentne pozrieť na to, čo robíme, a úprimne sa seba opýtať, či to naozaj smeruje k našim cieľom.

Druhým krokom je nájsť spôsoby, ako prekonať tieto negatívne vzorce. Môže to byť prostredníctvom terapie, sebareflexie alebo prostredníctvom praxe mindfulness. Dôležité je uvedomiť si, že sebasabotáž a psychologická reverzia nie sú nevyhnutné – sú to len vzorce správania, ktoré môžeme zmeniť.

Na záver je dôležité si uvedomiť, že sebasabotáž a psychologický reverz sú bežné javy. Nie sú znakom slabosti alebo nedostatku vôle, ale súčasťou ľudského správania. Keď si tieto vzorce uvedomíme a prijmeme, môžeme začať pracovať na ich prekonaní a urobiť kroky smerom k dosiahnutiu našich cieľov.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
BOJÍTE SA BLÍZKOSTI? MOŽNO TRPÍTE DADDY ISSUES

BOJÍTE SA BLÍZKOSTI? MOŽNO TRPÍTE DADDY ISSUES

Oteckovský syndróm, známy aj ako “Daddy issues”, nie je oficiálne

Next
OSLOBOĎTE SA OD KAŽDODENNÉHO CHAOSU: ZÍSKAJTE POKOJNÝ TOK MYŠLIENOK PRAXOU MINDFULNESS

OSLOBOĎTE SA OD KAŽDODENNÉHO CHAOSU: ZÍSKAJTE POKOJNÝ TOK MYŠLIENOK PRAXOU MINDFULNESS

Mindfulness je skutočne zaujímavá téma a jej formálna prax môže byť životom

You May Also Like