ŠETRIACA DIÉTA PRE ĽAHŠÍ ŽIVOT

Necítite sa dvakrát príjemne. Bolí vás brucho. Býva vám ťažko, občas veľmi zle, neviete, čo máte jesť, kde sa stala chyba a ako si pomôcť. Chcete mať predsa zdravý žalúdok a dobré trávenie. Na začiatok je maximálne vhodné upraviť si deň tak, aby ste do neho zahrnuli primeraný pohyb, odpočinok a dopriali si kvalitný spánok. Skúste to. Aj žalúdku sa takýto režim bude páčiť.

Kedy je vhodná šetriaca diéta?

Šetriaca diéta je vhodná pri bolestiach brucha, ktoré spôsobuje narušené trávenie. Poznáte to?

Najčastejšie sa osvedčila pri:

  • chronickom ochorení tráviaceho systému,
  • ochorení žalúdka, dvanástnika, podžalúdkovej žľazy,
  • vredovej chorobe žalúdka a po operácii vredov,
  • vracaní alebo nutkaní na vracanie,
  • hnačke alebo kolike,
  • plynatosti, anémii a pod.

Práve vyššie spomenuté ochorenia sú výsledkom nesprávnej výživy. Najskôr musíme vypátrať príčinu, snažiť sa ju odstrániť, až potom bude šetriaca diéta naozaj účinná. Samozrejme, šetriaca diéta ešte nikomu neuškodila a občas si aj zdravý človek môže trochu zoštíhliť a upraviť jedálniček, aby sa telo preventívne zregenerovalo.

Čo je potrebné dodržiavať?

Ak sa chcete diétnejšie stravovať, mali by ste poznať zloženie stravy, pomer zachovania živín a mať určité teoretické vedomosti z tejto oblasti. Praktické zručnosti nadobudnete spôsobom priameho vstupu medzi hrnce a sporák, bez strachu a s odhodlaním. Pri vytváraní jedálnička sa nedá postupovať podľa nejakej jasne stanovenej šablóny, takže je vhodné prenechať zostavenie diétneho plánu na odborníka podľa potrieb chorého.

Platia tu však všeobecne dané zlaté pravidlá stravovania. Inšpirujte sa:

  • Pripravujte svoje jedlá z čerstvých potravín.
  • Pri šetriacej diéte sa používajú len určité dovolené technológie spracovania.
  • Diétnu stravu sa snažíme pripraviť podľa zvykov pacienta tak, aby bola zachovaná známa úprava, vôňa a chuť. Nech nad tým neohŕňa nos.
  • Šetriaca diéta nie je odriekanie ani hladovanie.
  • Stravujeme sa výlučne v pokoji a pravidelne.
  • Je lepšie si stravu rozdeliť na viacero častí, aby sme nejedli naraz a veľa. Taktiež sa vďaka tomu máme počas dňa stále na čo tešiť aj pri diéte.
  • Vymeníme vyprážanie, opekanie, pečenie na tuku a grilovanie za varenie, parenie, pečenie a varenie vo vodnom kúpeli.
  • Zmiernime solenie a sladenie a chuť zlepšujeme bylinkami (pažítkou, petržlenovou, prípadne zelerovou vňaťou, kôprom, majoránom, bobkovým listom).

A keď sme ich už spomenuli. Medzi najčastejšie stravovacie zlozvyky ľahko zaradíme rýchle hltavé jedenie, nedostatočné žuvanie, jedenie horúcich jedál alebo naopak pitie ľadových nápojov, pitie alkoholických nápojov a jednoznačne nepravidelné stravovanie.

Potraviny prospešné pri šetriacej diéte

Máte radi polievky? Uvarte si vývar z chudého mäsa, mliečne, zemiakové a zeleninové polievky, z ktorých vylúčte strukoviny, kapustu, kel.

Mäsko si doprajte čerstvé, chudé z mladých zvierat, dobre odležané, bez šliach, blán a kože z kurčaťa. Vhodný je tiež králik, morka, nie mastná kačka, mladé hovädzie a teľacie mäso, čerstvé ryby a chudá šunka.

Prílohy si pripravte varené, dusené zemiaky, cestoviny, rožkovú knedľu alebo halušky. Vyhnite sa ostrým a pikantným dochucovadlám. Voľte skôr jemnejšie alternatívy, ako napríklad majorán, bazalka či petržlenová vňať.

Pre vegetariánov sú výborné žemľovky, rezance s tvarohom alebo so strúhankou, ryžová alebo krupičná kaša. Z múčnikov sú vhodné piškótové a odpaľované cestá. Ak sa dá, bielemu pečivo sa vyhnite alebo nechajte biely chlieb a biele pečivo odstáť.

Mliečne výrobky v podobe nízkotučného mlieka, kyslého mlieka, jogurtu, kefíru, tvarohu a málo slaných syrov podporia úspešnosť šetriacej diéty.

Milujeme zeleninu a ovocie!

Pri zelenine dajte prednosť mladej a čerstvej. Dobrá bude i mrazená a sušená. Konzervy oblúkom obchádzajte. Bez obáv voľte mrkvu, petržlen, zeler, tekvicu, mladý kaleráb, cviklu, hlávkový šalát a špenát. Nevhodné sú všetky druhy zeleniny, ktoré nafukujú, ako je kapusta, kel, cibuľa, reďkovka, uhorka či paprika.

Ovocnú sekciu najlepšie zastúpia chutné jablká, banány, mandarínky, marhule a broskyne. Pre obsah zrniečok, ktoré dráždia tráviaci trakt, sú nevhodné kivi, jahody a maliny.

Ak sa snažíme udržať v čo najlepšej forme a pevnom zdraví, vyhnime sa pri konzumácii istým ľudským neduhom. Pri šetriacej diéte nepijeme alkoholické nápoje ani destiláty, vyhýbame sa horúcemu a chladnému pitivu a taktiež nevyhľadávame sýtené minerálne vody.

Odstránením nesprávnych stravovacích návykov zo života a pridaním šetriacej diéty do našich všedných dní, pozitívne ovplyvníme naše trávenie a výrazne zlepšíme kvalitu nášho života. A to už za to stojí.

V tomto prípade platí stará známa pravda: Povedz mi, čo ješ a ja Ti poviem, ako dlho budeš žiť.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
ENNIO MORRICONE: NEZABUDNUTEĽNÉ MELÓDIE Z KULTOVÝCH FILMOV

ENNIO MORRICONE: NEZABUDNUTEĽNÉ MELÓDIE Z KULTOVÝCH FILMOV

Možno sa Morricone dožil tak vysokého veku preto, lebo celý život robil to, čo

Next
SEDEM PREKVAPIVÝCH FAKTOV O HANSOVI CHRISTIANOVI ANDERSENOVI

SEDEM PREKVAPIVÝCH FAKTOV O HANSOVI CHRISTIANOVI ANDERSENOVI

Bolo raz dvadsaťpäť cínových vojačikov

You May Also Like