VYSKÚŠAJTE TURECKÝ ZÁCHOD: HISTÓRIA A VÝHODY DREPOVÉHO VYPRÁZDŇOVANIA!

História tureckej toalety siaha až do staroveku, keď ľudia začali vytvárať systémy na odstraňovanie odpadu a zlepšenie hygieny. Turecký záchod, známy aj ako drepový záchod, má svoje korene v starovekom svete a je dodnes bežnou súčasťou kultúry a života v mnohých krajinách.

Turecký záchod sa prvýkrát objavil v starovekom Egypte okolo roku 2100 pred naším letopočtom. V tej dobe boli toalety považované za luxus a boli vyhradené iba pre bohatých a mocných. Tieto toalety pozostávali z kamenných alebo tehlových kanálov, ktoré odvádzali odpad do rieky alebo kanála. Drepový záchod sa neskôr rozšíril do starovekého Grécka a Ríma, kde sa stal bežnou súčasťou verejných latrín.

V KTORÝCH KRAJINÁCH SA MÔŽEME STRETNÚŤ S DREPOVÝM ZÁCHODOM

Drepové záchody sa dnes nachádzajú hlavne v Ázii, Afrike a Blízkom východe. V týchto oblastiach je drepový záchod bežnou súčasťou domácností, verejných budov a náboženských miest. Medzi krajiny, kde sa drepový záchod používa, patria napríklad India, Pakistan, Turecko, Irán, Egypt, Maroko a mnohé ďalšie.

ZAUJÍMAVOSTI

Jednou zo zaujímavostí týkajúcich sa drepových záchodov je ich úloha v náboženstve. V islame sa napríklad drepový záchod považuje za čistejší a hygienickejší ako záchod so sedacou misou. To je spôsobené tým, že pri použití drepového záchodu nedochádza k priamemu kontaktu tela s toaletou, čo znižuje riziko prenosu baktérií a chorôb.

HLAVNÉ ROZDIELY A ZDRAVOTNÉ BENEFITY MEDZI TURECKÝM ZÁCHODOM A NAŠOU KERAMICKOU MISOU NA SEDENIE

Hoci sa môže drepový záchod javiť ako menej komfortný ako záchod so sedacou misou, existujú určité výhody spojené s jeho použitím. Medzi hlavné rozdiely patrí:

1. Hygiena: Ako sme už spomenuli, pri použití drepového záchodu nedochádza k priamemu kontaktu tela s toaletou, čo znižuje riziko prenosu baktérií a chorôb.

2. Prirodzená poloha: Drep je považovaný za prirodzenejšiu polohu pri vyprázdňovaní čriev, pretože umožňuje lepšie uvoľnenie svalov a zlepšuje tráviaci proces.

3. Prevencia hemoroidov: Používanie drepového záchodu môže pomôcť predchádzať vzniku hemoroidov, pretože pri drepe nedochádza k takému tlaku na konečník ako pri sedení na toalete.

4. Posilnenie svalstva: Drepovanie posilňuje svaly nôh, čo môže byť prospešné pre celkovú fyzickú kondíciu a zdravie.

Na druhej strane môže byť pre niektorých ľudí použitie drepového záchodu nepraktické alebo nekomfortné, najmä pre tých, ktorí trpia problémami s kolenami alebo chrbticou. Preto je dôležité zvážiť individuálne potreby a preferencie pri výbere typu toalety.

ZÁVER

Turecký alebo drepový záchod má dlhú históriu, ktorá siaha až do staroveku. Aj keď sa v súčasnosti v našich končinách bežne používajú záchody so sedacou misou, drepový záchod stále zostáva populárnym riešením v mnohých krajinách sveta. Jeho hlavné výhody spočívajú v lepšej hygiene, prirodzenej polohe pri vyprázdňovaní a prevencii hemoroidov. Preto by sme nemali tento typ toalety úplne zatracovať, ale skôr ho vnímať ako alternatívu, ktorá môže priniesť určité zdravotné benefity.

Titulná fotografia: istanbulepass.com

Total
0
Shares
Prev
ŠAFRÁN, ZLATÉ KORENIE: PREČO JE TENTO VZÁCNY KVET TAKÝ CENNÝ?

ŠAFRÁN, ZLATÉ KORENIE: PREČO JE TENTO VZÁCNY KVET TAKÝ CENNÝ?

Je ho ako šafránu Toto staré porekadlo sa používa v situáciách, keď je niečoho

Next
AKO SI PRIPRAVIŤ CHASHUSHULI: POLIEVKU, KTORÁ VÁS PRENESIE DO SRDCA GRUZÍNSKA

AKO SI PRIPRAVIŤ CHASHUSHULI: POLIEVKU, KTORÁ VÁS PRENESIE DO SRDCA GRUZÍNSKA

Chashushuli, jedno z najvýraznejších a najchutnejších gruzínskych jedál, má

You May Also Like