ZÁKULISIE A ZMYSEL FASHION WEEK: VÝZNAM MÓDNYCH DNÍ V DNEŠNOM MÓDNOM PRIEMYSLE A VPLYV NA NAŠE ŠATNÍKY

Módne týždne, ktoré sú tiež známe ako “Fashion Week”, sú udalosti počas ktorých sa predstavujú najnovšie kolekcie oblečenia a módy od popredných návrhárov a módnych značiek. Tieto udalosti sa konajú v rôznych mestách po celom svete a predstavujú dôležitú udalosť v kalendári módneho priemyslu. Každý módny týždeň má svoje vlastné špecifikácie a históriu vzniku. Pozrieme sa na niektoré z najznámejších módnych udalostí, ktoré sa konajú každoročne v septembri.

1. NEW YORK FASHION WEEK

New York Fashion Week (NYFW) je jedným z najvýznamnejších módnych týždňov na svete a má bohatú históriu a mnoho zaujímavostí. Začína sa obvykle v prvý septembrový týždeň a trvá približne 7-10 dní. Tu je niekoľko informácií o histórii a zaujímavostiach NYFW:

HISTÓRIA NYFW
 • New York Fashion Week, pôvodne nazývaný “Press Week”, začal v roku 1943 počas druhej svetovej vojny. Organizátorom bol publicista Eleanor Lambert, ktorý chcel posilniť pozíciu amerických návrhárov v módnom priemysle.
 • Prvý NYFW sa konal v hoteli Plaza a bol zameraný na predstavenie amerického módneho dizajnu ako alternatívy k parížskym návrhárom, ktorí boli vtedy ťažko dostupní kvôli vojne.
 • V priebehu rokov sa NYFW stával dôležitou platformou pre americké a medzinárodné značky, aby predstavili svoje kolekcie a získali mediálnu pozornosť.

ZAUJÍMAVOSTI O NYFW

1. Presun na Lincoln Center: NYFW sa dlho konal v Bryant Park v centre New Yorku, ale v roku 2010 sa presunul do Lincoln Center for the Performing Arts, kde boli k dispozícii moderné priestory pre prehliadky.

2. Prestížne dizajnérske mená: NYFW je domovom pre niektoré z najslávnejších a najvplyvnejších módnych dizajnérskych mien. Vrátane značiek Calvin Klein, Ralph Lauren, Marc Jacobs, Donna Karan a mnohých ďalších.

3. Viac ako len oblečenie: NYFW nie je len o oblečení. Týka sa aj toho čo je trendy v líčení, účesoch a celkovom vzhľade. Módnymi prehliadkami sa tak stávajú komplexné umelecké predstavenia.

4. Digitálna transformácia: S nástupom digitálnej éry, NYFW prešiel veľkou transformáciou. Mnohé prehliadky sú teraz dostupné online v reálnom čase a na sociálnych médiách.

5. Spoločenský dopad: NYFW má nielen hospodársky vplyv, ale aj spoločenský vplyv. Podporuje diverzitu a inklúziu v módnom priemysle a často sa stáva miestom pre politické a sociálne vyhlásenia prostredníctvom módnych prehliadok.

6. Módna ikona Anna Wintour: Anna Wintourhlavná redaktorka časopisu Vogue, je jednou z významných postáv NYFW a jej prítomnosť na prehliadkach je vždy výraznou zaujímavosťou.

New York Fashion Week ostáva dôležitým momentom v módnom priemysle a pokračuje vo svojej tradícii predstavovania nových trendov a návrhov od talentovaných dizajnérov z celého sveta.

2. LONDON FASHION WEEK

London Fashion Week (LFW) je jedným z najdôležitejších módnych týždňov na svete a je známy svojím britským šarmom a kreativitou. Začína sa obvykle v strede septembra a trvá približne 5-6 dní. Tu je viac informácií o histórii a zaujímavostiach týkajúcich sa LFW:

HISTÓRIA LFW
 • London Fashion Week bol založený v roku 1984, a to ako reakcia na rastúcu dôležitosť britskej módy a návrhárov.
 • LFW vznikol v spolupráci s British Fashion Council (BFC), ktorý sa stále stará o jeho organizáciu a podporuje britských návrhárov.
 • Od svojho vzniku sa LFW stal dôležitou platformou pre britských a medzinárodných návrhárov na predstavenie svojich kolekcií.

ZAUJÍMAVOSTI O LFW

1. Kreativita a nezávislosť: LFW je známy svojou kreatívnou a nezávislou atmosférou. Na rozdiel od niektorých iných módnych týždňov je otvorený rôznym návrhárom a talentom, vrátane tých menších a nezávislých.

2. Podpora nových talentov: LFW je známy tým, že podporuje nové talenty v módnom priemysle. Program NEWGEN, ktorý je súčasťou LFW, poskytuje finančnú podporu a príležitosť pre mladých návrhárov presadiť sa.

3. Módne šou na nekonvenčných miestach: LFW je kreatívny aj výberom miest na prehliadky. Dizajnéri často vyberajú nekonvenčné a historické miesta v Londýne pre predstavenie svojich kolekcií.

4. Udržateľná móda: LFW sa stáva viac zapojeným do otázok udržateľnosti a zodpovednosti v móde. Mnoho návrhárov predstavuje ekologicky a eticky udržateľné kolekcie.

5. Slávne britské návrhárky: Londýn je domovom niektorých slávnych britských návrhárov, vrátane Vivienne Westwood, Stella McCartney, a Alexander McQueen, ktorí získali medzinárodnú slávu prostredníctvom LFW.

6. Pouličný štýl: Okrem prehliadok je LFW známy aj pre bohatý “street style”. Fotografie návštevníkov, blogerov a módných nadšencov v extravagantných oblečeniach sú častým javom počas tohto týždňa.

London Fashion Week má dlhú históriu a je známy svojou rôznorodosťou a inkluzívnosťou. Je miestom, kde sa stretávajú rôzne módy, návrhári a kultúry, a stále hrá kľúčovú úlohu pri predstavovaní nových módnych trendov.

3. MILAN FASHION WEEK

Milan Fashion Week (MFW) je považovaný za epicentrum talianskej módy a je jedným z najprestížnejších módnych týždňov na svete. Začína sa obvykle na konci septembra a trvá približne 6 dní. Tu je viac informácií o histórii a zaujímavostiach týkajúcich sa MFW:

HISTÓRIA MFW
 • Milan Fashion Week sa začal koncom roku 1950 a v priebehu času sa stal jedným z vrcholných módnych týždňov na svete.
 • Prvá oficiálna prehliadka sa konala v roku 1958, a to so snahou zdôrazniť taliansku módu a kultúru.
 • MFW je organizovaný talianskym národnym módnym združením, ktorého cieľom je podporovať taliansku módnu a umenie.

ZAUJÍMAVOSTI O MFW

1. Talianska módna tradícia: MFW je známy svojou silnou talianskou identitou a bohatou módou. Talianska móda je spojená s luxusom, kvalitou a štýlom, a MFW je miestom, kde sa toto dedičstvo prezentuje.

2. Slávni talianski návrhári: Miláno je domovom niektorých najslávnejších talianskych návrhárov, vrátane mien Giorgio Armani, Versace, Dolce & Gabbana, Prada a mnohých ďalších, ktorí majú významný vplyv na módny priemysel.

3. Prestížne miesto pre prehliadky: MFW sa koná na rôznych historických a kultúrnych miestach v Miláne, vrátane ikonických priestorov ako Teatro alla Scala a Palazzo Reale, čo dodáva prehliadkam osobitý šarm.

4. Pozornosť k udržateľnosti: Podobne ako iné módne týždne aj MFW začal venovať väčšiu pozornosť otázkam udržateľnosti a ekologickej zodpovednosti v móde.

5. Vplyv na svetovú módnu scénu: MFW má významný vplyv na svetovú módnu scénu a určuje módne trendy, ktoré sa následne šíria do celého priemyslu.

6. Módny svetový stred: Miláno sa považuje za jedno z epicentier módneho priemyslu a je domovom pre mnohé módne domy a luxusné značky.

Milan Fashion Week je dôležitou udalosťou pre taliansku módu a módny priemysel vo svete. Je známy svojim luxusom, výnimočným dizajnom a výnimočnými návrhármi, ktorí ho urobili jedným z najprestížnejších módnych týždňov na svete.

4. PARIS FASHION WEEK

Paris Fashion Week (PFW) je vrcholnou udalosťou v kalendári módneho priemyslu aj jednou z najvýznamnejších módnych udalostí vo svete. Začína sa obvykle na konci septembra a trvá približne 9-10 dní. Tu je viac informácií o histórii a zaujímavostiach týkajúcich sa PFW:

HISTÓRIA PFW
 • Paris Fashion Week má svoje korene v roku 1945, keď sa konali prvé módne týždne v Paríži po skončení druhej svetovej vojny.
 • Oficiálne bol založený v roku 1973 pod názvom “Les Prêt-à-Porter des Couturiers et des Créateurs de Mode” s cieľom zdôrazniť francúzsku módu.
 • PFW je organizovaný Francúzskou módno-odbornou komorou (Fédération de la Haute Couture et de la Mode), ktorá dohliada na jeho organizáciu a spolupracuje s módnymi domami a dizajnérmi.

ZAUJÍMAVOSTI O PFW

1. Epicentrum “vysokej módy”: Paris Fashion Week je známy svojím výrazným dôrazom na “haute couture”, čo je najvyššia forma módneho umenia. Paríž je domovom najslávnejších haute couture domovov na svete, vrátane Chanel, Dior, Givenchy a ďalších.

2. Ikonické miesta pre prehliadky: Prehliadky PFW sa konajú na rôznych ikonických miestach v Paríži, vrátane historických palácov, múzeí, záhrad a moderných priestorov.

3. Týždne módneho umenia: Okrem tradičného PFW existujú aj PFW Men’s (módne týždne pre mužov), PFW Haute Couture (venované haute couture kolekciám), a PFW Prêt-à-Porter (ready-to-wear kolekcie) pre jarné a jesenné sezóny.

4. Medzinárodná účasť: PFW priláka dizajnérov z celého sveta, a niektoré medzinárodné značky získali svoju slávu a uznávanie práve v Paríži.

5. Historické okamihy: Paríž bol svedkom mnohých historických okamihov v módnom priemysle. Napríklad v roku 1947 predstavil Christian Dior svoju slávnu “New Look” kolekciu, ktorá zmenila módnu scénu.

6. Exkluzívna hostia: PFW je známy tým, že priláka mnoho celebrít, módnych novinárov a iných vplyvných osobností z celého sveta.

Paris Fashion Week je výnimočný pre svoju históriu, exkluzívnosť a vplyv na svetovú módu. Je to miesto, kde sa predstavujú najvýznamnejšie módne domy a kde sa formujú najnovšie módne trendy. Paríž je považovaný za hlavné mesto módy a jeho týždne módy sú ozdobou kalendára módneho priemyslu.

VÝZNAM MÓDNYCH DNÍ

Módne dni alebo týždne módy majú viacero významov a zohrávajú dôležitú úlohu v módnom priemysle a kultúre ako celku:

 1. Predstavovanie nových kolekcií: Jedným z hlavných cieľov módnych dní je predstaviť nové kolekcie návrhárov a módnych značiek. Tieto udalosti poskytujú platformu, na ktorej sa návrhári môžu predviesť a ukázať svoje kreatívne vízie a dizajnové talenty.
 2. Určovanie trendov: Módne dni sú miestom, kde sa formujú a definujú nové módne trendy. Móda sa mení a vyvíja, a tieto udalosti slúžia ako zrkadlo súčasných vkusov a preferencií v oblasti oblečenia a štýlu.
 3. Obchodný význam: Módne dni majú obrovský obchodný význam, pretože predstavenie kolekcií pred predstavitelmi obchodov a distribútorov umožňuje uzavrieť obchodné dohody na predaj nových oblečení a doplnkov.
 4. Médiá a reklama: Tieto udalosti prilákajú pozornosť médií, a tým umožňujú módnym návrhárom a značkám získať mediálny záujem. To je dôležité pre budovanie značky a povedomosti o jej produktoch.
 5. Kultúrna hodnota: Módne dni sú aj kultúrnym fenoménom. Prispievajú k tvorbe a udržiavaniu kultúrnych štandardov a reprezentujú estetické hodnoty a identity určitej doby a spoločnosti.

V súčasnosti sú módne dni stále dôležitým miestom pre prezentáciu módnych kolekcií a vytváranie módnych trendov. Aj keď je pravda, že niektoré módne udalosti môžu byť prepojené s celebritami a mediálnym exhibicionizmom, stále zohrávajú kľúčovú úlohu v módnom priemysle. To, čo robí tieto udalosti zaujímavými, je ich schopnosť reflektovať a ovplyvňovať aktuálne spoločenské a kultúrne trendy, ako aj vytvárať nový priestor pre kreativitu a sebarealizáciu v oblasti módy.

Módne týždne vznikli v priebehu času v reakcii na rastúcu dôležitosť módy a potrebu prezentovať nové kolekcie verejnosti a médiám. Dnes sú tieto udalosti dôležitým miestom pre návrhárov, modelky, novinárov a módnych nadšencov z celého sveta na zdieľanie a oslavovanie módneho dizajnu. Ich presný pôvod a špecifikácie sa líšia v závislosti od konkrétneho módneho týždňa a miesta jeho konania.

Milujete módu a zúčastňujete sa módnych slávností? Napíšte nám do komentára.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
PULITZEROVA CENA: HISTORICKÝ PREHĽAD A VÝZNAM V NOVINÁRSTVE A LITERATÚRE

PULITZEROVA CENA: HISTORICKÝ PREHĽAD A VÝZNAM V NOVINÁRSTVE A LITERATÚRE

Pulitzerova cena je jedným z najprestížnejších ocenení v oblasti žurnalistiky a

Next
NAJZAUJÍMAVEJŠIE PROFESIE NA SVETE: ZÁKULISIE 14. PROFESIÍ A ICH PRACOVNÁ NÁPLŇ

NAJZAUJÍMAVEJŠIE PROFESIE NA SVETE: ZÁKULISIE 14. PROFESIÍ A ICH PRACOVNÁ NÁPLŇ

Najzaujímavejšie pracovné profesie sú subjektívne a môžu sa líšiť podľa osobných

You May Also Like