BÚRANIE HRANÍC VEDOMÉHO A TELESNÉHO: TRANSABLED – ZDRAVÍ ĽUDIA, KTORÍ TÚŽIA PO POSTIHNUTÍ

Transabled. Toto slovo môže byť pre mnohých nové, pre niektorých možno známe, ale pre všetkých je zaujímavé a pritom nepochopiteľné. Hoci by sme si mohli myslieť, že zdravie je niečo, čo by mali všetci chcieť a chrániť, niektorí ľudia sa necítia byť vo svojom zdravom tele doma. V skutočnosti cítia, že by mali byť hendikepovaní. Títo ľudia sú označovaní ako “transabled”.

Pozrime sa na príklad: predstavte si muža menom Peter. Peter je úspešný právnik, ktorý má úžasnú manželku a dve krásne deti. Ale čo keby som vám povedal, že Peter nie je šťastný? Nie preto, že by mal problémy v práci alebo doma, ale preto, že vnútorne cíti, že by mal byť slepý. Peter je fyzicky zdravý človek, ale cíti, že jeho skutočná identita je slepá.

Takýto prípad je príkladom stavu nazývaného transabled.

Tento termín sa používa na označenie jedincov, ktorí sú fyzicky zdraví, ale majú túžbu trpieť zdravotným znevýhodnením. Môže to zahŕňať túžbu mať fyzické postihnutie, ako je paralýza, slepota alebo i mentálne postihnutie. Títo jedinci často cítia, že ich fyzické zdravie nie je v súlade s ich vnímaním seba samých.

Koncept transabled je zložitý a môže vyvolať mnoho emócií. Niektorí ľudia môžu byť nahnevaní alebo zranení týmto konceptom, pretože považujú svoje vlastné postihnutie za niečo, čo by nikto nikdy nechcel. Iní môžu byť zmätení alebo šokovaní tým, prečo by niekto chcel byť postihnutý.

Z hľadiska psychológie, transabled je považovaný za formu dysmorfickej poruchy tela, ktorá je definovaná ako obsedantná myšlienka, že niečo s vlastným telom nie je v poriadku, hoci je fyzicky zdravé a normálne. Táto porucha môže byť natoľko silná, že jedinci môžu mať silné túžby podstúpiť amputáciu alebo iný typ zákroku, aby dosiahli želaný stav postihnutia.

Transabled je fascinujúci a ťažko chápajúci termín, ktorý odkrýva zložitosť ľudskej psychológie a vnímania svojho tela. Je to termín, ktorý môže vyvolať mnoho otázok a emócií – dôležité je pochopiť, že jedinci, ktorí sa identifikujú ako transabled, čelia skutočným a zložitým psychologickým bojom. Ako spoločnosť musíme byť citliví a snažiť sa porozumieť týmto skúsenostiam, aby sme mohli poskytnúť potrebnú podporu a pomoc.

V konečnom dôsledku, transabled je témou, ktorá si vyžaduje našu pozornosť. Je to komplexný a zložitý stav, ktorý nám môže poskytnúť nové perspektívy na to, ako vnímame naše telá a naše identity. Aj keď to môže byť pre niektorých ťažké pochopiť, je dôležité, aby sme sa usilovali o porozumenie a empatiu voči tým, ktorí žijú s týmto stavom. Pretože iba cez pochopenie a akceptáciu môžeme vytvoriť svet, v ktorom sa každý môže cítiť bezpečne a rešpektovane.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
RAPÉ: SKRYTÝ KĽÚČ K DUCHOVNÉMU PREBUDENIU Z HLBÍN AMAZONKY

RAPÉ: SKRYTÝ KĽÚČ K DUCHOVNÉMU PREBUDENIU Z HLBÍN AMAZONKY

Rapé, skrytý poklad z hlbokej zelenej džungle Amazonky

Next
AJ VAŠA FIRMA MÔŽE ZACHRÁNIŤ SVET: JEDNODUCHÁ IMPLEMENTÁCIA ZERO WASTE FIREMNEJ POLITIKY A TRANSFORMÁCII VAŠEJ FIRMY NA EKO-LÍDRA!

AJ VAŠA FIRMA MÔŽE ZACHRÁNIŤ SVET: JEDNODUCHÁ IMPLEMENTÁCIA ZERO WASTE FIREMNEJ POLITIKY A TRANSFORMÁCII VAŠEJ FIRMY NA EKO-LÍDRA!

Ak by sme mohli zmeniť naše každodenné návyky tak, aby sme minimalizovali dopad

You May Also Like