MALALA YOUSAFZAI SA STALA SYMBOLOM NÁDEJE: MLADÁ PAKISTANKA BOJUJE ZA VZDELANIE DIEVČAT

V tieni pôsobivých pakistanských hôr sa narodila jedna z najinšpirujúcejších osobností súčasnosti. Jej meno znie Malála Júsufzajová, narodená 12. júla 1997 v Mingore, Pakistan. Malála od malička preukazovala nadpriemerný zmysel pre spravodlivosť a túžbu po vzdelaní.

Jej otec, Ziauddin Yousafzai, bol učiteľ a školiteľ v pakistanskej oblasti Swat, kde vládli prísne tradície a názory na vzdelanie dievčat. Napriek tomu bol jej otec hrdý na svoju dcéru a podporoval ju v jej túžbe po vzdelaní.

Ako príklad lásky k vzdelaniu si vezmime príbeh zo školy, v ktorej pracoval otec. Keď mala Malála len desať rokov, začala pravidelne navštevovať otca v škole a pomáhať mu pri práci. Tento nenápadne skromný začiatok poskytol neskôr Malále popud a možnosť stať sa bojovníčkou práv za vzdelanie pre dievčatá.

Prvé zložité skúšky prišli v roku 2007, keď Taliban získal kontrolu nad oblasťou Swat. Prísne islamské pravidlá zakazovali dievčatám navštevovať školy a získavať vzdelanie. Malála sa však nevzdala a naďalej navštevovala školu tajne, hoci jej hrozilo nebezpečenstvo.

V roku 2009, keď mala iba dvanásť rokov, začala písať blog pod pseudonymom pre BBC Urdu (digitálna televízna stanica pokrývajúca oblasti Indie a Pakistanu v Urdčine). V tomto blogu opisovala svoj život pod nadvládou Talibánu a bojovala za práva dievčat na vzdelanie. Jej odhodlanie a odvaha boli obdivuhodné a stali sa inšpiráciou pre celý svet.

V roku 2012 bola Malála spolu so svojimi spolužiačkami takmer tragicky napadnutá Talibanom pri ceste autobusom zo školy domov. Útočníci ju postrelili do hlavy a krku s cieľom umlčať jej hlas. Zázračne útok prežila, ale tento incident len posilnil jej odhodlanie bojovať za práva dievčat na vzdelanie.

Po tomto útoku sa jej rodina presťahovala do Veľkej Británie, kde absolvovala viacero chirurgických zákrokov a pokračovala vo svojom vzdelaní. Ako tínedžerka si uvedomila, že jej príbeh môže využiť na zvýšenie povedomia o situácii dievčat a žien v Pakistane a bojovať naďalej za ich práva.

V roku 2013 získala Malála Sacharovovu cenu za slobodné myslenie, ktorú od roku 1988 udeľuje Európsky parlament. O rok neskôr, v roku 2014, získala Nobelovu cenu za mier a stala sa tak najmladším nositeľom tejto prestížnej ceny v dejinách.

Malála Júsufzajová sa stala symbolom odvahy a lásky k vzdelaniu a rovnoprávnosti. Jej príbeh je dôkazom toho, že aj mladý človek dokáže meniť svet svojím odhodlaním a silou presvedčenia. Dnes Malála pokračuje vo svojej misii ako aktivistka za ľudské práva a zakladateľka Malala Fund, organizácie, ktorá podporuje vzdelanie dievčat vo viacerých krajinách sveta.

Mladá pakistanská žena teda priniesla nádej nielen pre seba, ale aj pre milióny dievčat po celom svete. Jej príbeh je prameňom inšpirácie pre všetkých, ktorí snívajú o lepšom svete, kde každý má rovnaké právo na vzdelanie bez ohľadu na svoje pohlavie alebo spoločenský pôvod.

Titulná fotografia: variety.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
NAJKRAJŠIE A NAJNEOBVYKLEJŠIE ARCHITEKTONICKÉ DIELA ZO VŠETKÝCH KÚTOV ZEMEGULE

NAJKRAJŠIE A NAJNEOBVYKLEJŠIE ARCHITEKTONICKÉ DIELA ZO VŠETKÝCH KÚTOV ZEMEGULE

Architektúra je fascinujúce umenie

Next
ZOSTAŇTE ZDRAVÝ POČAS CELÉHO ROKA: AKO PRIRODZENE POSILNIŤ IMUNITNÝ SYSTÉM A UŽ NIKDY VIAC NEOCHORIEŤ

ZOSTAŇTE ZDRAVÝ POČAS CELÉHO ROKA: AKO PRIRODZENE POSILNIŤ IMUNITNÝ SYSTÉM A UŽ NIKDY VIAC NEOCHORIEŤ

Na jednej strane nášho života sa často stretávame s radostnými okamihmi, ktoré

You May Also Like